Prema tim navodima, uprkos nekim cjenovnim poremećajima u poslednjih nekoliko sedmica, trenutno nema razloga za brigu, ali neophodno će biti da na geopolitičkom planu ne dođe do većih potresa.
– Za sada je sve u stanju "mirovanja" i praćenja. Inflacija čini svoje... Pred nama je zanimljiv period koji ćemo sa posebnom pažnjom ispratiti. Proizvođači su nažalost najranjivija kategorija privrede, a posebno proizvođači i prerađivači hrane koji najmanje mogu uticati na konačnu maloprodajnu cijenu svojih proizvoda. Nadamo se razumjevanju i podršci svih strana, a naročito konzumenata odnosno potrošača – istakao je jedan od izvora u ovoj industriji.
Kada je riječ o situaciji u regionu na berzama, kukuruz je u Srbiji prošle sedmice bio primarna kultura u trgovanju, zauzimajući u ukupnom obimu prometa udio od 61 odsto. Njime se trgovalo u cjenovnom rasponu od 16,50 do 17 dinara po kilogramu bez PDV-a u zavisnosti od analize na aflatoksin. Ponder cijena iznosila je 16,82 dinara po kilogramu bez PDV-a, odnosno 18,50 dinara sa PDV-om, što u odnosu na prethodnu nedjelju predstavlja rast cijene od 2,91 odsto.
Kada je riječ o cijenama pšenice, i ona bilježi blagi trend rasta. Pšenicom se trgovalo u cjenovnom rasponu od 20 do 21 dinar po kilogramu bez PDV-a u zavisnosti od parametara kvaliteta. Ponder cijena iznosila je 20,03 dinara po kilogramu bez PDV-a, ili 22,03 dinara sa PDV-om. U odnosu na sedam dana ranije, bilježi se rast cijene od 4,33 odsto. Trgovalo se takođe i pšenicom sa primjesama do pet odsto po cijeni od 19,50 dinara bez PDV-a. U ukupnom obimu prometa pšenica je učestvovala sa 25 odsto.
Komentari