Trend istorijskog revizionizma primijećen i u Crnoj Gori
Foto: CoE

Trend istorijskog revizionizma primijećen i u Crnoj Gori

Posebno je uznemirujuće što negiranje i relativizacija zločina, kao i istorijski revizionizam, i dalje nailaze na odobravanje i aktivno se sprovode od strane nacionalističkih političara na najvišem nivou, jedan je od zaključaka izvještaja komesarke Savjeta Evrope za ljudska prava Dunje Mijatović pod naslovom ,,Suočavanje sa prošlošću za bolju budućnost - Put do pravde, mira i društvene kohezije u regiji bivše Jugoslavije“.

Ovo je posebno izraženo u Srbiji, Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, ali i na Kosovu, gdje su vlasti do sada vodile jednostrani pristup obračunu sa prošlošću.

Nekažnjeni ratni zločinci
Ovaj trend primijećen je i u Crnoj Gori u posljednjim godinama. Neki navodni ratni zločinci ostali su nekažnjeni do današnjeg dana i održavaju politički uticaj u društvu. Grupe ratnih veterana i dalje imaju značajan uticaj na političko odlučivanje u vezi sa prošlošću, dok su politički lideri dočekali osuđene ratne zločince pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY) kao heroje – navodi se u izvještaju komesarke.

U izvještaju se navodi da je skoro trideset godina nakon ratova koji su tokom devedesetih godina doveli do rascjepa bivše Jugoslavije, vidljivo nazadovanje u procesu suočavanja sa prošlošću, što se poklapa sa opsežnijim padom nivoa poštovanja ljudskih prava i vladavine zakona u nekoliko zemalja u regiji.

– Deset godina nakon što je Kancelarija komesara Savjeta Evrope za ljudska prava objavila prvi tematski izvještaj o ovim pitanjima, u novom se tematskom izvještaju razmatraju dostignuća i nedostaci procesa suočavanja sa prošlošću u regiji i analiziraju stavke koje stoje na putu pozitivnijim efektima. U dokumentu se navodi da suočavanje sa prošlošću obilježenom teškim kršenjima ljudskih prava nije puki osvrt u prošlost, već neophodni uslov za bolju sadašnjost i budućnost koja se temelji na poštovanju ljudskih prava i vladavine zakona – piše u dokumentu.

Napominje se da je, i pored toga što je određeni broj počinilaca zločina najvišeg nivoa izveden pred lice pravde, odgovornost za zločine počinjene u ratu daleko od cjelovite pravde.

U tematskom izvještaju se odaje priznanje i ključnoj ulozi civilnog društva i aktivista za ljudska prava u pomoći pri suočavanju sa teškom prošlošću obilježenom opsežnim kršenjima ljudskih prava.

Prolazi vrijeme...
Mijatović u izvještaju ističe da skoro tri decenije nakon završetka ratova, uz žrtve, svjedoke i osumnjičene koji stare i umiru, i sa sve manje dostupnih dokaza, prolazi vrijeme za ostvarenje pravde kroz domaće krivične postupke, te da hiljade osumnjičenih tek trebaju biti krivično gonjeni.

Brojne civilne žrtve rata u regiji i dalje su bez pristupa djelotvornim i adekvatnim reparacijama, te da nijedna od zemalja regiona, pa ni Crna Gora nije usvojila sveobuhvatne programe reparacije u skladu sa temeljnim načelima i smjernicama Ujedinjenih nacija o pravu na pravni lijek i reparacije.

U izvještaju komesarke se navodi i da u regionu postoje negativni trendovi koji potkopavaju suočavanje sa prošlošću.

- Ne samo da je u nekoliko oblasti suočavanja s prošlošću napredak praktično blokiran, već postoje i neumorna nastojanja da se potkopaju raniji uspjesi u toj oblasti. Kao prvo, postoji alarmantan trend etnonacionalističkog diskursa, negiranja zločina i glorificiranja ratnih zločinaca, što potkopava nastojanja u oblasti suočavanja s prošlošću. Izuzetno zabrinjava što takvu praksu i odobravaju i aktivno slijede političari na najvišem nivou, te je ona postala strategija za osvajanje glasova i ostanak na vlasti. Ekstremne desničarske nacionalističke grupe podjednako doprinose takvom diskursu. Te se grupe održavaju regionalnim i međunarodnim vezama i predstavljaju ozbiljan faktor rizika koji potkopava nastojanja da se spriječi ponovna pojava nasilja – navodi se u izvještaju.

Jačanje desničarskog radikalizma
Takođe, naglašava se da je dokazano da nedovršeni procesi suočavanja sa prošlošću pojačavaju radikalizaciju i desničarski ekstremizam.

- I određeni političari, vjerske vođe, javne ličnosti i istoričari aktivno učestvuju u istorijskom revizionizmu i pokušajima da se legitimiziju i cementiraju pozicije osuđenih ratnih zločinaca. Širenje ideologija usmjerenih ka podjeli i negiranje ratnih zločina pojačavaju određeni tradicionalni mediji, kao i društvene mreže. Negativan odnos nekih medija prema tranzicijskoj pravdi odraz su širih izazova koji ugrožavaju medijsku slobodu i etično, profesionalno novinarstvo u regionu – piše u izvještaju.

Navodi se da je, gledana kroz ovakvu prizmu, prošlost izvor razdora unutar i među zemljama u regionu, te da to stvara klimu mržnje i podjele, što se odražava kroz jasno dokumentovano povećanje prisustva govora mržnje, međuetničkog nasilja i netolerancije.

- Govor mržnje često uključuje istorijske reference. Neki se nasilni incidenti ponavljaju, konkretno usmjereni protiv vjerskih i kulturnih objekata i protiv povratnika iz manjinskih grupa. To stvara strah i predstavlja ozbiljnu prepreku mirnom suživotu i povjerenju. Potrebni su hitni politički odgovori da bi se u regionu izbjegao povratak u masovno nasilje. To uključuje i nultu toleranciju prema zločinima iz mržnje, kao i sveobuhvatne strategije odgovora na govor mržnje. S obzirom na nestabilan kontekst u regionu, kao i gore naznačene trendove, pokazalo se neophodnim da se negiranje genocida i ratnih zločina inkriminira kao teški oblik govora mržnje – navodi se u izvještaju.

Sve teže okruženje
U izvještaju Savjeta Evrope se konstatuje da se civilno društvo i aktivisti za ljudska prava, koji se bave prošlošću, suočavaju se sa sve težim okruženjem, te da ih pogađa generalno pogoršanje uslova za djelovanje.

- To pogoršanje uključuje restriktivne mjere vlasti i neprijateljstvo koje, čak i na internetu, iskazuju neki nevladini akteri i neki djelovi javnosti. Aktivisti za ljudska prava koji rade na suočavanju sa prošlošću susreću se i sa preprekama konkretno vezanim za pitanja kojima se bave, te za činjenicu da dovode u pitanje dominantne narative u svojoj zajednici ili zemljama. Izloženi su klevetničkim kampanjama, pravosudnom ometanju i nesprečavanju napada na skupove koje organizuju. Resursi za rad na suočavanju s prošlošću su u padu, a brojni aktivisti su iscrpljeni i uznemireni, što može dovesti do fizičkih i psihičkih oboljenja – piše u izvještaju.

U tom dokumentu se navodi i da nakon skoro tri decenije nakon ratova, međugeneracijska dimenzija suočavanja sa prošlošću nove generacije odrastaju u podijeljenim društvima, bez smislenih mogućnosti interakcije sa pripadnicima drugih grupa, da se uče da „druge“ vide kao prijetnju.

Radikalizacija omladine
- Izuzetno su zabrinjavajući dokazi o radikalizaciji omladine. Trend razdvajanja djece u obrazovanju na temelju jezika, odnosno etničke grupe, ukorijenjen je u nekoliko zemalja u regionu. To izuzetno negativno djeluje na društvenu koheziju i pomirenje u multietničkim društvima. Politika zvaničnih obilježavanja sjećanja često je jednostrana, usmjerena na slavljenje veterana i nacionalističkih narativa, s tendencijom negiranja patnje žrtava drugih etničkih grupa. Bez obzira na brojne projekte kojima se željela unaprijediti nastava istorije u školama, još uvijek se ne potiču kreativno mišljenje, istorijska empatija i multiperspektivnost. Zvanični nastavni planovi i programi za predmet Istorija generalno izbjegavaju obrađivanje teških kršenja ljudskih prava počinjenih protiv pripadnika drugih grupa, kao i druge osjetljive teme – zaključuje se, između ostalog, u Izvještaju.

Izvor Pobjeda

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.