„Obraćam vam se s dubokim poštovanjem povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama. Ovaj dan predstavlja priliku da zajedno upozorimo na ozbiljan problem nasilja koji pogađa mnoge žene širom svijeta pa tako i žene u Crnoj Gori”, pručila je Popović.
Kako je navela, u Crnoj Gori, duboko zabrinjavajući trend otkriva da se svaka peta žena suočava s nekim oblikom nasilja. Ovaj poražavajući podatak ukazuje na ozbiljan problem koji zahtijeva hitnu pažnju i kolektivno djelovanje društva.
“Nasilje nad ženama ne smije ostati tih problem koji pogađa pojedince, umjesto toga, moramo zajednički raditi na stvaranju sigurnog okruženja, osnaživanju žrtava i podizanju svijesti kako bismo zajedno stali protiv ovog ozbiljnog društvenog izazova”, ocijenila je potpredsjedica Skupštine.
Prema njenim riječima, nasilje nad ženama nije samo društveni problem, već i moralni izazov koji zahtijeva našu hitnu reakciju. Kao potpredsjednjca Skupštine Crne Gore, apelujem na sve institucije, zajednice i pojedince da se ujedinimo u borbi protiv ove neprihvatljive pojave.
“Moramo ojačati pravne mehanizame koji štite žrtve nasilja, osigurati efikasniija sredstava podrške i obezbijediti bolju edukaciju kako bismo prevazišli stereotipe koji doprinose ovoj ozbiljnoj nesrećnoj pojavi. Samo zajedničkim naporima možemo stvoriti društvo u kojem je nasilje neprihvatljivo, a jednakost i poštovanje su temeljni principi”, ocijenila je Popović.
Rodna neravnopravnost je ukorijenjena i u kulturnim normama, stvarajući prepreke za sprovođenje politika koje bi trebale osigurati jednakost. Podaci pokazuju da žene u Crnoj Gori čine 92% radne snage u brizi o domaćinstvu, a samo 27% ih je u poslaničkim klupama te da od uvođenja parlamentarizma 1906. godine, Crna Gora nikada nije imala ženu premijerku ili predsjednicu države.
“Žene u Crnoj Gori su pravo glasa stekle tek 1946. godine. Od tada do danas, izazovi za žene u politici nijesu nestali, a njihova zastupljenost na ključnim mjestima odlučivanja i dalje je ograničena. Iako čine više od polovine stanovništva, žene se suočavaju s osudama zbog političkih stavova i često im je teže pozicionirati se na ključnim mjestima odlučivanja. To što čak 67 odsto žena ne vidi sebe u politici i što u novom sazivu parlamenta imamo smo 22 poslanice predstavlja ozbiljan izazov za demokratiju u Crnoj Gori”, podsjetla je ona.
Zbog toga, ističe Popović, poziva na konkretne korake kako bismo osigurali primjenu rodne ravnopravnosti, povećanje kvote za žene na izbornim listama te jačanje podrške i političke svijesti žena.
“Neka Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama bude podsjetnik da svaka žena zaslužuje živjeti u sigurnom okruženju, s poštovanjem i jednakim pravima. Budimo zajedno u ovoj borbi, gradeći društvo gdje se svaka žena osjeća podržano i zaštićeno”, zaključila je potpredsjednica Skupštine.
Izvor: Standard
Komentari