Popović-Ćulafić: Crnogorskoj zajednici u Albaniji prijeko potrebno obrazovanje na našem jeziku

Popović-Ćulafić: Crnogorskoj zajednici u Albaniji prijeko potrebno obrazovanje na našem jeziku

Vrata našeg ministarstva su uvijek otvorena. Direktorat i ja smo vam na raspolaganju da zajednički radimo na poboljšanju statusa svih pripadnika manjinskih naroda i budemo živa spona među našim zajednicama, kazala je Popović

Generalna direktorica Direktorata za interkulturalizam u Ministarstvu ljudskih i manjinskih prava Ljudmila Mila Popović primila je u posjetu predsjednika Zajednice Crnogoraca u Albaniji Marinka Ćulafića.

Popović se zahvalila Ćulafiću na posjeti i poželjela dobrodošlicu u svoju maticu. Istakla je važnost da ministarstvo razvija svoju višu ulogu osnaživanja svijesti javnosti o pravima i doprinosima manjina kako u našoj zemlji tako i van nje. Kroz inkluzivnost i integracije, čemu je posvećen Direktorat za interkulturalizam, ministarstvo može i treba da povede računa i o svojim građanima i građankama koji čine našu manjinu u drugim zemljama. U tome je podrška Zajednici Crnogoraca u Albaniji ključna kao i podrška i povezivanje crnogorskih dijaspora širom svijeta.

frt2

ZAJEDNICA CRNOGORACA U ALBANIJI U MINISTARSTVU LJUDSKIH I MANJINSKIH PRAVA CRNE GORE

 
- MINISTARSTVO

Osvrnuvši se na novoosnovani Direktorat, Popović je ukazala da su principi interkulturalizma – miran suživot, solidarnost i suodgovornost za zajedničku budućnost – osnova za takvo povezivanje i ispunjenje ideala zajedništva.

„Vrata našeg ministarstva su uvijek otvorena. Direktorat i ja smo vam na raspolaganju da zajednički radimo na poboljšanju statusa svih pripadnika manjinskih naroda i budemo živa spona među našim zajednicama. Vi ste pravi primjer interkulturalizma i potvrdili ste svrhu i ideju istog. Ponosni smo na vašu istrajnost. Naša zajednička misija je integracija u Evropsku uniju i saradnja sa svim zemljama i nacijama, posebno u regionu“, zaključila je Popović.

Ćulafić je predočio trenutnu situaciju Zajednice, izazove sa kojima se suočavaju i aktivnosti koje planiraju ostvariti u budućem periodu. Naročito je istakao da su crnogorskoj zajednici prijeko potrebni obrazovanje na našem jeziku, knjige i štampani materijali, posjete institucionalnih i kulturnih predstavnika iz Crne Gore – živa razmjena i bogata saradnja. Ćulafić je predstavio njegovu trenutnu preokupaciju što je stvaranje biblioteke za koju im trebaju djela crnogorskih pisaca i naučnika i stvaralaštvo crnogorskih umjetnika.

frt3

MARINK ĆULAFIĆ I LJUDMILA MILA POPOVIĆ

 
- MINISTARSTVO

“Jako sam srećan što sam danas ovdje sa Vama i što imam priliku da razgovaramo o ovoj temi i našem bližem povezivanju. Zajednica Crnogoraca u Albaniji je uspjela da okupi veliki broj crnogorskih intelektualaca i istaknutih ličnosti iz svih domena i širom Albanije, koji decenijama daju značajan doprinos društvenom razvoju te susjedske zemlje. Iako Albanija nema ministarstvo kao Vaše već samo komitet koji se bavi pitanja i pravima manjina, imali smo podršku Vlade Republike Albanije u raznim aktivnostima koje smo sproveli. Moram istaći da je Crna Gora primjer zemljama regiona na putu ka EU u poštovanju ljudskih i manjinskih prava. U ovakvoj razmjeni znanja i iskustava leži potencijal razvoja cijelog regiona”, kazao je Ćulafić.

On je istakao da ovaj sastanak u ministarstvu za njega ima veliku emotivnu važnost.

„Ponosan sam na svoje ugledne pretke i na svoje porijeklo iz Andrijevice. Željni smo povezivanja sa maticom, susreta i moralne podrške. Kao predsjednik naše zajednice vidim ovo kao važan korak ka budućoj saradnji i poboljšanju našeg statusa“, istakao je Ćulafić.

Sagovornici su istakli spremnost da u narednom periodu razviju bližu saradnju, razmjenu iskustava, znanja i kulturnih sadržaja, kao i da zajedno rade na unapređivanju prava manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica zarad univerzalnih ljudskih prava i univerzalnih humanističkih vrijednosti.

Izvor:DAN

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.