Hapšenje glavne inspektorke i tri službenika Ministarstva poljoprivrede, zbog sumnje da su primili mito i zloupotrijebili položaj, pogodilo je čelnika tog resora Vladimira Jokovića.
"Nikome nije milo da u resoru koji predstavlja ima korumpiranih. Uz pretpostavku nevinosti, ako se to pokaže kao tačno i za nju i za njega, a osnovane sumnje postoje, to je provjereno, oni više prag Ministarstva poljoprivrede, dok sam ja tu, neće preskakati", poručio je Joković.
Uhapšeni službenici su, tvrdi Joković, recidivi prošlosti u kojoj je korupcija bila široko rasprostranjena. Poručuje da aktuelna Vlada, čiji je dio, mora tome stati na kraj.
"Da se prvo prečiste državne institucije, da svi oni koji su trebale da se bore protiv kriminala i korupcije, a nisu, budu najstrožije kažnjeni. Ako ne budemo oduzeli imovinu svima koji su je nezakonito stekli, nećemo ništa uraditi", smatra Joković.
Da je neophodno da nova vlada odustane od tradicionalnog modela borbe protiv korupcije i kriminala i zatraži pomoć međunarodnih eksperata, smatra stručnjak za bezbjednost Ljubiša Konatar.
"Ova Vlada mora u najkraćem roku usvojiti strategiju protiv korupcije i percepcije korupcije. Od vlade se očekuje da ne promoviše političke i umjetničke iluzije, već na konkretim predmetima odgovori onako kako bi odgovorilo ozbiljno društvo", kaže Konatar.
A prvi konkretni potez, prema mišljenju nekadašnjeg ministra zaduženog za borbu protiv korupcije Zorana Miljanića, trebalo bi da bude reforma pravosuđa.
"Mora doći do donošenja zakona, u prvom redu zakona o ispitivanju porijekla imovine, a onda i do promjene zakona o sprečavanju korupcije. Isto tako smatram da će parlament uskoro se odrediti prema imenovanju VDT-a i Sudskog savjeta", kaže Miljanić.
Iako svjesni da novu vlast čeka teška borba, naši sagovornici vjeruju u pozitivan ishod, koji će ubrzati put Crne Gore u EU.
Komentari