Crnogorski turizam u kandžama avio-krize
Foto: Pobjeda/Dragan Mijatović

Crnogorski turizam u kandžama avio-krize

Turistička industrija Crne Gore suočava se sa ozbiljnim izazovima tokom zimskih mjeseci, a ključni faktor u tom kontekstu, prema riječima Žarka Radulovića, suvlasnika hotelske grupe Montenegro stars i predsjednika Crnogorskog turističkog udruženja, je nedostatak avio-povezanosti sa Evropom.

U razgovoru za Pobjedu, Radulović je naglasio da sezonski karakter mnogih primorskih i plažnih hotela, posebno manjih, ozbiljno ograničava poslovanje tokom zime. Ideja o uspostavi avio-linija kako bi se privukli turisti i tokom zimskih mjeseci naišla je na brojne prepreke, a najnovije promjene u avio-industriji, tj. otkazivanje letova, dodatno komplikuju već delikatnu situaciju.

Obezbijediti atraktivnost destinacije
U istom tonu, direktor hotela ,,Hilton“ Nemanja Nikolić objasnio je perspektivu situacije u Podgorici, naglašavajući ključnu ulogu avio-linija u atraktivnosti destinacije. Izrazio je potrebu za proaktivnim pristupom u poboljšanju aerodroma i strategiji turizma kako bi se održala kontinuirana privlačnost Crne Gore tokom cijele godine.

S obzirom na izazove i kritički ton iznesenih stavova, naši sagovornici apeluju na hitno djelovanje resornih tijela, pozivajući na zajednički napor kako bi se ojačao turistički sektor zemlje i osigurala održiva budućnost.

Radulović podsjeća da je odavno bila ideja da se avio povežemo sa Evropom i šire da bi gosti dolazili i zimi.

- Jednostavno, manji primorski i plažni hoteli uvijek su imali sezonalni karakter. Glavni razlog je avio-povezanost sa Evropom i šire - kazao je Radulović dodajući da se i situacija što se tiče avio-povezanosti počela popravljati 90-ih pa od 2018/19...

- Onda je došla i 2020, pa je sve stalo. Pa su onda zatvorili Montegro Airlines i ukinuli avio-linije i značajnu vezu sa tržištem Evrope. Ostali su nam bili loukosteri, pa ćemo sad i njih izgubiti zbog takse i zimi nećemo imati letove što se već odražava i imaćemo manje gostiju zimi - objašnjava Radulović.

On ističe takođe da loukost gosti nijesu bili individualci za hotele četiri-pet zvjezdica, ali su popunjavali privatne smještaje ili hotele niže kategorije. Ali i to je ponuda crnogorskog turizma i to je privreda.

- Takođe loukost kompanije održavaju majs turizam. Turisti dolaze na konferencije i seminare na ovaj način i otkazani letovi se već osjećaju na našem tržištu. Osjećamo da imamo manje gostiju. Kad kažem manje, ne mislim na Montenegro stars nego pričamo za destinaciju. Manje je gostiju u privatnom smještaju i u drugim hotelima - poručuje Radulović napominjući da se sad već vidi da ćemo u zimskim mjesecima imati manje gostiju nego prošle godine.

- Radimo sve protiv sebe. A ti koji nam to rade, ja mislim da nijesu svjesni što su radili. Još jedan put se pokazala ona stara crnogorska, naša mentalna karakteristika kad su pitali Crnogorca ,,Hoćeš li da voziš avion“, a on kaže: ,,Nijesam nikad probao, ali ajde“. Ovo jeste šala, i malo karikiram, ali ovo je u stvari dosta ozbiljno i može da se prenese na realan život. Jer taj koji je podigao taksu za loukostere nije bio svjestan, da je bio svjestan to ne bi uradio. Nije bio svjestan posljedica ovog poteza - objašnjava Radulović.

- E taj koji je donio tu odluku, da je zbog toga Rajaner ukinuo šest ili sedam letova za Beč ili za bilo koji evropski grad, da je bio svjestan koji je čisti ,,minus“ napravio ne bi to uradio. Ovo je jako osjetljiv posao. U turizmu se traže kompetencije i kompetentni ljudi više nego igdje. Jer turizam postaje sve složeniji, zahtjevniji, turisti sve više traže za manje para - objašnjava Radulović smatrajući da se ovom privrednom granom ne može baviti svako.

- Ne može, odnosno može, ali treba da određeno vrijeme provede u ovoj sferi, da uči i uči pa da onda preuzme rukovodeću ulogu. A nama svake godine dovode neke druge ljude koji vode turizam, ne znam ni koga nam dovode - ističe Radulović, navodeći da se više niko i ne sjeća ko je sve vodio turizam i koliko je vlada bilo u zadnje dvije-tri godine.

- Ni ja se više ne sjećam. Ne znamo više ni kome da se obratimo za neku inicijativu, na koju adresu - kaže Radulović.

Na naše pitanje da li imaju saradnju sa Aerodromima Crne Gore, kaže da ih oni ne razumiju.

- Mi ne pričamo isti jezik. Ne razumiju nas, vjerujte - kaže Radulović.

On pohvaljuje najavljenu organizaciju koncerata za Novu godinu po primorskim gradovima.

- To je za svaku pohvalu, pozitivno je i inovativno. Svake godine sve bolje. Mi smo definitivno, kao destinacija, za zimske praznike, posebno novogodišnje postali brend za Balkan. I puna podrška svima onima koji se s tim bave - poručuje Radulović dodajući da je sve bolje i smislenije i daje dobar rezultat.

Dešavanja na trgovima pohvalna
- Gro dešavanja će biti od 30. decembra kada gostuje Prijović i neko je jako spretno to odradio i tako rastegao na sljedećih pet dana ,,žestoko“ dešavanje. Takođe je organizovan i propratni sadržaj koji će biti prije i poslije i to mora da daje dobar rezultat - ističe Radulović koji novom ministru turizma poručuje:

- Mora više sa nama da komunicira, da nas sasluša, pa onda neka radi kako oće. Ali ako nas ne posluša, pogriješio je sigurno. Ako nas bude poslušao i uspio da shvati osnovne zakonomjernosti ovog posla, možda da se upiše kao jedan od uspješnijih ministara turizma u novijoj istoriji turizma Crne Gore. Ako on bude nas učio kako mi da radimo, garantovano neće biti dobro, a nama će biti muka velika.

Za sljedeću godinu smatra da će biti dobra, ali i da neće biti bolja od ove.

- Biće kao ova otprilike, mislim - kaže Radulović.

A kakva je situacija sa hotelima u Podgorici kazao nam je direktor hotela ,,Hilton“ Nemanja Nikolić, koji takođe potvrđuje da su avio-linije osnov svega.

- U principu u svim hotelima u januaru i februaru je loša sezona, osim u ski rizortima. Tako da se mi pripremamo budžetom, organizaciono i svim za zimu. Atraktivnost hotela u jednom gradu zavisi od atraktivnosti destinacije, odnosno avio dostupnosti. Ono što se može promijeniti je da se destinacija učini atraktivnom i u toku januara i u februaru što smo mi negdje uradili izgradnjom auto-puta i približavanjem Kolašina i napravili neku vrstu grada gdje dolaze gosti koji žele da skijaju u Kolašinu - kazao je Nikolić napominjući da se još dosta toga mora popraviti.

- Evo, na primjer, jedino glavni grad za Novu godinu nema nikakva dešavanja. Trebalo je organizovati neku vrstu dočeka na centralnom trgu. Podgorica će biti prazna i tužna za praznike. Zašto bi primat imale opštine na Primorju. Druga stvar je avio dostupnost koja je i zimi i ljeti u direktnoj vezi sa brojem gostiju. To je sljedeća stvar koju treba rješavati ukoliko mi želimo da tokom čitave godine budemo turistička destinacija. Zimi je manje avio linija. Izgubili smo neke destinacije, ali se ne bih vraćao u prošlost, treba razmišljati proaktivno i strateški kako postojeći aerodrom unaprijediti - kazao je Nikolić i dodao da treba razmišljati kako destinaciju učiniti dostupnom i atraktivnom.

- Kao biznis hotel u glavnom gradu u boljem smo položaju nego primorski hoteli jer kontinuirano imamo posla tokom cijele godine. Nama je samo januar malo lošiji. Imamo lakši zadatak od kolega na Primorju koji zavise direktno od sezone i nekih drugih faktora. Mi kao lider na tržištu nemamo nekih krupnih izazova da radimo tokom čitave godine. Naravno da to može bolje i organizovanije, ali mislim da smo u povlašćenom položaju kada je u pitanju produktivnost hotela tokom cijele godine u odnosu na sjever i jug - kaže Nikolić.

Ističe da više ne organizuju tradicionalne dočeke Nove godine kako je to nekad radio hotel ,,Crna Gora“.

Podgorica pusta i tužna za praznike
- Tražnja sa inostranih tržišta ne postoji zbog neatraktivnosti lokacije. Tradicionalni doček smo prestali da pravimo jer nije isplativo i atraktivno. Hoteli na Primorju su uzeli primat i mi ne možemo biti konkurentni. Odlučili smo da odmorimo radnu snagu i pripremimo se za narednu sezonu - kaže Nikolić.

A, što se tiče manjih hotela u glavnom gradu, smatra da su u istoj poziciji s tim što još lakše mogu da podnesu manjak gostiju.

- U istoj poziciji kao i mi, samo što oni imaju ,,manje parče kolača“. Imaju i manje troškove pa se lakše prilagođavaju pa tako lakše podnose manjak gostiju nego mi - objašnjava Nikolić.

Novom resornom ministarstvu poručuje da počnu rješavati strateške stvari.

- Hitno treba rješavati aerodrome i avio dostupnost destinacije. Da sjednemo i razgovaramo da napravimo strategiju turizma što ova privredna grana zaslužuje. Da se konačno stane na kraj nekim stvarima. Da se strategija pretvori u neki operativni plan i da se ona sprovodi i negdje zajednički sa Vladom da radimo jer mi znamo šta je u interesu crnogorske turističke privrede. Vlada ima resurse i neke opšte uslove koje mora da stvori, a to je prije svega avio dostupnost i rekonstrukciju aerodroma jer teško ćete naći destinaciju koja sa turizmom učestvuje 35 odsto BDP da ima ovakve aerodrome i ovakvu lošu povezanost - zaključio je Nikolić.

Nikolić: Tirana je davno ispred nas
Nikolić kao pozitivan primjer kako treba da se radi navodi Tiranu.

- Tirana je odavno ispred nas. Kada smo radili istraživanje još prije korone povezanosti destinacije shvatili smo u kakvom je položaju Tirana u odnosu na Podgoricu. Imaju pet puta bolju povezanost i strateški su bolje riješili aerodrom koji je takođe mali, ali su našli dobro rješenje - ističe Nikolić.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.