Cink doprinosi jačanju imuniteta i otpornosti organizma, smanjuje mogućnost prehlade. Vitamin A podstiče resorpciju cinka, a u kombinaciji sa vitaminom C odličan je izbor za prevenciju prehlade.
U mozgu djeluje kao modulator i djeluje umirujuće, pa njegov nedostatak izaziva nervozu, depresiju, lošu koncentraciju, slabo pamćenje...
Važan je za regulaciju hormona, pa ga je veoma važno uzimati u reproduktivnom periodu i žena i muškaraca jer utiče i na lučenje testosterona i na pokretljivost spermatozoida. Takođe je neophodno za pravilan rast i razvoj bebe. Najnovija istraživanja dokazuju da dovoljan unos cinka tokom trudnoće smanjuje rizik od prevremenog porođaja.
Sprečava gubitak kose i čini kožu svježom i zdravom. Nedostatak može biti i razlog za pojavu peruti, opadanje kose i pucanje noktiju.
Sastavni je dio koštanog sistema, pa ga je veoma važno uzimati u menopauzi jer smanjuje rizik od osteoporoze. Cink i kalcijum treba uzimati odvojeno jer će se tako bolje apsorbovati, dok vitamin C, na primjer, poboljšava apsorpciju cinka.
Kako unijeti cink u tijelo?
Cink se mora unositi u organizam hranom jer tijelo ne proizvodi dovoljne količine cinka. Ako imate nedostatak cinka, hrana životinjskog porijekla je mnogo bolji izvor od hrane biljnog porekla. Na primjer, ako ne živite pored mora u blizini izvora ostriga, najlakši i najbolji način da unesete cink u ishranu jeste da jedete crveno meso bar nekoliko puta nedjeljno.
Govedina, govedina i svinjetina imaju 3,9 - 3,6 miligrama cinka na 100 grama, što znači da sa samo jednom šniclom od 150 grama možemo da dobijemo preko 50 odsto dnevnih potreba cinka.
Važno je voditi računa o pravilnoj ishrani jer, nažalost, nema dovoljno namirnica bogatih cinkom. Pored mesa, izvori cinka su riba, sir, orasi i žitarice kao što su proso, ovas, heljda itd. Namirnice bogate cinkom su: crveno meso, posebno govedina, jagnjetina i džigerica, mlijeko i mliječni proizvodi. Takođe se nalazi u pšenici, kukuruzu, kupusu, pasulju, kikirikiju, orasima, bademima, semenkama bundeve i suncokreta.
Značaj visokokvalitetnih proteina, koje unosimo konzumiranjem mesa, ribe, mliječnih proizvoda, voća, povrća i žitarica kao izvora minerala, vitamina i vlakana, od presudnog je značaja za dobro zdravlje.
U slučajevima ozbiljnog nedostatka cinka, usled loše ishrane ili određenih poremećaja varenja, potrebno je razmisliti o češćem unosu namirnica bogatih cinkom.
Ovaj mineral ubrzava zarastanje rana, regeneraciju tkiva, pomaže kod opekotina i posle hirurških intervencija.
Kako prepoznati nedostatak cinka?
Slab imunitet, česte respiratorne infekcije
Iscrpljenost i hronični umor
Otežano zarastanje rana i promjena na koži, preosjetljivost na bol, zadržavanje modrica nekoliko dana
Poteškoće u prilagođavanju mraku
Poremećaj ukusa, gubitak apetita i česta mučnina, gubitak težine
Česta nervna napetost, nervoza, slaba koncentracija, slabo pamćenje i zaboravljanje
Česta dijareja i nadražena crijeva
Opadanje kose i pojava peruti, nokti su lomljivi i lako se lome i pucaju
Koža je suva i dehidrirana
Inače, unos velikih količina kofeina i nikotina može biti razlog za nedostatak cinka.
Izvor Dan
Komentari