Mađarska je spustila deficit ispod granice od tri odsto
Viktor Orban

Interesantne mjere za izlazak iz krize

Mađarska je spustila deficit ispod granice od tri odsto

Mađarski premijer Viktor Orban preuzeo je niz interesantnih mjera za izlazak iz krize.U prvih godinu dana od pobjede Orbanovog Fidesa na izborima, mađarski parlament usvojio je niz zakona i paket ekonomskih mjera, s ciljem reforme posrnule ekonomije piše Alo.rs.

Kada je Orban došao na vlast, situacija u Mađarskoj bila je vrlo teška, a spoljni dug zemlje bio je 80 milijardi evra. Baš kao i sve istočnoevropske zemlje, pa i Srbija, Mađarska je u procesu privatizacije rasprodala mnoge važne firme, kao i veliki dio bankarskog sektora, koji je završio u vlasništvu stranih banaka. Politika privatizacije nije rezultirala smanjenjem duga, već je on konstantno rastao. Zavisnost ekonomije od "stranih" izvora finansiranja dovela je do pada proizvodnje već na početku svjetske krize, pa i do pada izvoza i zaposlenosti.

Fides, Orbanova stranka, provela je najveći dio tranzicije u opoziciji. Prvi put je na vlast došao 1998. godine, i već tada je određenim potezima dao do znanja da su mu prioritet problemi građana. Uveo je protekcionističke mjere u poljoprivredi, čime je pokušao da zaštiti mađarske seljake od bogato subvencionisanih evropskih poljoprivrednika, što ga je dovelo u sukob s Evropskom unijom. Fides posle toga gubi vlast, a u međuvremenu Mađarska ulazi u EU.

Boravak u opoziciji iskoristili su da izrade ekonomski program koji se sastojao od 29 mjera, koje su bile najavljene prije izbora. Zahvaljujući stabilnoj većini u parlamentu, mjere su usvojene i krenulo se u njihovu primjenu.

Odlična mjera, koja je pomogla malim firmama, a koje svuda u svijetu zapošljavaju najveći broj ljudi, je smanjenje poreza za male firme. Porez za preduzeća čija dobit ne prelazi 1,75 miliona evra, smanjen je sa 19 na 10 odsto. Uveden je i jedinstveni porez na plate, koji iznosi 16 odsto.

Mađarska vlada je došla u sukob sa MMF-om, pregovori su prekinuti, a suprotno preporukama međunarodnih institucija, Vlada umjesto zaduživanja u inostranstvu, odlučuje da pare potraži u unutrašnjim izvorima.

Uvodi se poseban, privremeni porez u trajanju od tri godine, za velike firme, od čega je u budžetu završilo 1,3 milijarde evra godišnje. Uveden je i poseban porez za banke i osiguranja. Bankarski porez iznosi 0,45 odsto njihovog bilansa, dok osiguranja plaćaju porez od 5,8 odsto na premije.

Mađarska vlada zabranila je kredite indeksirane u stranim valutama, jer su imali velike probleme sa kreditima u francima. Bankama je zabranjeno i poslovanje sa rizičnim finansijskim instrumentima. Bankama je dat ultimatum da do 1.11.2013. godine konvertuju sve kredite s valutnom klauzulom u forinte, ili će ih država konvertovati.

Zahvaljujući tim mjerama, Mađarska je spustila deficit ispod granice od tri odsto!

Da se ovoj "neobičnoj" priči nazire srećan kraj, pokazuje izvještaj američke investicione banke Meril Linč, koja Mađarskoj u 2014. godini predviđa rast od 2,6 odsto, što je više od procjene mađarske vlade.