Vulkanski kamen bazalt sadrži materije koje poljoprivredno zemljište mogu da učine plodnijim i manje kiselim, ali stručnjaci Frontira ukazuju da bazalt postaje sve interesantniji i zbog neuobičajenog svojstva da iz atmosfere preuzima ugljen-dioksid i sjedinjuje se sa njim.
Kako se navodi, kompanija planira da bazaltnu prašinu rasprši na površinu od nekoliko hiljada ari poljoprivrednog zemljišta, uz napomenu da bi se na taj način do 2028. godine, samo tim projektom, iz atmosfere uklonilo oko 154.000 tona ugljen-dioksida, što je približno zagađenju koju godišnje napravi skoro 40.000 automobila u SAD.
Sitne čestice te vrste kamena moraju da se rasprše po zemljištu prije nego što se usjevi zasade. Čestice se rastvaraju pod uticajem atmosferskih padavina i reaguju, odnosno sjedinjuju se sa ugljen-dioksidom, što je mnogo efikasniji i jeftiniji način nego izgradnja skupih specijalizovanih postrojenja koja filtriraju vazduh i ukljanjaju ugljen-dioksid iz atmosfere.
Tako rastvorene čestice sa zatočenim ugljen-dioksidom, ističe se, vodenim tokovima odlaze do rječnih slivova i, konačno, do okeana gdje će karbon ostati zarobljan i u nepromijenjenom stanju bez negativnog djelovanja na okolinu.
Komentari