Novinar koji radi za taj američki list našao je ostatke tri artiljerijske granate od 155 milimetara koje su spalile četiri kuće u tom libanskom naselju kraj granice s Izraelom.
Dim od lako zapaljive municije s bijelim fosforom se koristi za skrivanje kretanja vojske. Međutim, zrnca te vrste fosfora mogu da izazovu potencijalno smrtonosne opekotine i oštećenja pluća, te je korišćenje te municije međunarodnim humanitarnim pravom zabranjeno u civilnim područjima, navodi američki list.
Od devetoro ranjenih u izraelskom napadu na libansko naselje, najmanje troje je hospitalizvano, od kojih jedna osoba danima.
Fotografije i video snimci koje je verifikovao “Amnesti internešenel“ (Amnesty International) i razmatrao “Vašington post“, pokazuju karakteristične trake bkmelog fosfornog dima koji pada na Dheiru 16. oktobra.
Oznake na ostacima granata odgovoraju nomenklaturi koju Vojska SAD koristi ;za municiju domaće proizvodnje, a svetlozelena boja i druge oznake na jednom ostatku granate odgovaraju municiji s bkmelim fosforom, rekli su vojni stručnjaci.
“Vašington post“ podsjeća da SAD redovno vojno pomaže Izrael.
Prekogranični sukobi na južnoj granici Libana su svakodnevni od početka rata Izraela i palestinskog Hamasa u Gazi.
U fokusu sukoba je naselje Dheira sa oko 2.000 ljudi jer odatle proiranski libanski Hezbolah napada izraelske vojne punktove.
U libanu su 94 čoveka poginula do 5. decembra, uključujući 82 pripadnika Hezbolaha, a u Izraelu 11 ljudi, uglavnom vojnika.
Komentari