Neprijatno iskustvo sa napuštenim životinjama nedavno je imao Bjelopoljac Milenko Lelović koji je po drugi put za godinu bio žrtva napada.
– Na ulicama u Bijelom Polju prisutan je veliki broj pasa lutalica, a institucije ne reaguju. Štiti ih zakon, ne smiješ im ništa, a kad te ujede tad je kasno. Nisam jedini kog je ujeo pas posljednjih dana. Provjerite u Hitnoj, ima sigurno pet-šest ljudi koji su naletjeli na njih. Kako da se djeca odbrane kad ja nijesam bio u stanju – kazao je Lelović naglašavajući da se po ovom pitanju hitno mora nešto preduzeti.
U Hitnoj pomoći su u posljednja dva mjeseca registrovali 40-ak građana sa povredama od ujeda pasa. Iako ove brojke upozoravaju, nadležni nemaju rješenje. U Komunalnom preduzeću Lim kažu da su im ruke vezane, a što je pred odbornicima potvrdio i direktor Muradif Grbović.
– Ne smijemo da uhvatimo psa, ako nemamo mjesta da ga smjestimo u azil – pojasnio je on.
S obzirom na to da azilu u Beranama odavno više nema mjesta, bjelopoljsko Komunalno preduzeće obratiće se Upravi za bezbjednost hrane kako bi dobili saglasnost da sterilišu napuštene životinje.
– Potrudićemo se da na taj način umanjimo ovaj problem – kazao je Grbović dodajući da nemaju tačan podatak koliko je trenutno u Bijelom Polju pasa lutalica, ali je evidentno da je njihov broj zabrinjavajuće veliki.
– Onemogućeni smo da hvatamo pse jer nemamo mjesta za njihovo zbrinjavanje. Bez azila kao da nemamo službu za hvatanja lutajućih životinja, a azil za pse u Beranama čije smo usluge ranije koristili prebukiran je – kazao je Grbović, navodeći da je od početka godine više od 80 građana prijavilo povrede od ujeda pasa lutalica.
Grbović kaže da su komunalna preduzeća sa sjevera države uputila Vladi i resornom ministarstvu poljoprivrede zahtjev da se organizuje sastanak sa predsjednicima opština kako bi se inicirala izgradnja zajedničkog azila za napuštene životinje na sjeveru.
U Opštini navode da trenutno nemaju novca za izgradnju azila, iako je to bilo predviđeno budžetom još 2016. godine
– Mi nemamo pola miliona eura za izgradnju svog azila i za godišnje troškove održavanja. Rješenje je da država preuzme finansiranje centralnog azila na sjeveru zato što 12 opština nemaju finansijske snage da svaka pojedinačno riješi ovaj veliki problem po sigurnost i zdravlje građana – kazao je predsjednik Opštine Petar Smolović.
Izvor Dan
Komentari