Kako ističu, od ukupnog broja podnijetih zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka, 196 zahtjeva je riješeno od strane Suda za prekršaje, od čega je broj izrečenih novčanih kazni 152 u ukupnom novčanom iznosu od 10.935,00 eura.
”Za 27 zahtjeva Sud za prekršaje je izrekao mjeru opomene, i to isključivo u slučajevima kada su do održavanja glavnog ročišta otklonjene nepravilnosti, odnosno kada su dostavljene potvrde o izvršenoj imunizaciji. Broj obustavljenih predmeta je 5, u 2 slučaja donijeto je rješenje o oslobađanju krivice, a za 10 predmeta zastupila je zastara. U toku je odlučivanje za preostala 49 zahtjeva. Napominjemo, nadležni sudovi za prekršaje su u realnom vremenu I ažurno odlučivali po zahtjevima koji su podnijeti od strane inspekcije. Veliki problem predstavlja promjena adrese ili neprecizne adrese lica protiv koji su podnijeti zahtjevi za pokretanje prekršajnog postupka, zbog čega pozivi za ročište ne mogu biti uredno dostavljeni, pa su ista morala biti odložena. Svi izdati prekršajni nalozi (ukupno 77) su realizovani“, ističu iz Inspekcije za Gradski portal.
Objašnjavaju da je članom 24 Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti propisane su posebne mjere za sprječavanje i suzbijanje zaraznih bolesti u koje između ostalih spada imunoprofilaksa i hemioprofilaksa.
”Za organizovanje i sprovođenje istih dužne su zdravstvene ustanove i drugi subjekti koji obavljaju zdravstvenu djelatnost. Članom 74 propisano je da će se novčanom kaznom u iznosu od 100 eura do 2.000 eura kazniti za prekršaj fizičko lice, kao i roditelj, usvojilac ili staratelj maloljetnika, odnosno lica lišenih poslovne sposobnosti koji su učinili prekršaj, ako je učinjeni prekršaj posljedica njihovog propuštanja dužnog staranja o maloljetniku, odnosno nad licima lišenim poslovne sposobnosti, ako djetetu predškolskog i školskog uzrasta ne omogući vršenje vakcinacije protiv bolesti iz člana 27 stav 2 tačka 1 ovog zakona, osim u slučaju postojanja medicinske kontraindikacije koju utvrđuje doktor medicine odgovarajuće specijalnosti ili stručni tim za kontraindikacije, u skladu sa ovim zakonom“, pojašnjavaju iz Inspekcije.
Obaveza pedijatra je, kako navode, da kada uvidom u vakcinalni karton ustanovi da dijete nije primilo obavezne vakcine, obavijesti roditelja i zakaže vakcinaciju.
”U slučaju da se roditelj ogluši i ne dovede dijete na obaveznu vakcinaciju, nadležni u Domu zdravlja obavještavaju sanitarnu inspekciju o odbijanju vakcinacije. Shodno navedenom I činjenici da domovi zdravlja redovno ne dostavljaju prijave inspekciji, sanitarna inspekcija nema precizne podatke koliko je roditelja odbilo da vakciniše djecu u 2023. godini Svi slučajevi koji su dostavljeni inspekciji od strane domova zdravlja su obrađeni I preduzete su mjere", rekli su oni.
Povećan broj prijava protiv roditelja
U odnosu na prethodnu godinu znatno je povećan broj postupaka koji su preduzeti protiv roditelja koji odbijaju imunizaciju djece, što je rezultat pojačanog nadzora od strane sanitarne inspekcije, kažu iz Inspekcije.
”Pedijatri odnosno nadležne zdravstvene ustanove i dalje veoma rijetko dostavljaju potvrde kojima se potvrđuje da je odbijena imunizacija djeteta/ce od strane roditelja a bez utvrđene medicinske kontraindikacije, naročito u centralnoj i južnoj regiji, odnosno gradovima gdje je manji obuhvat“, zakljužuju u odgovorima.
Izvor:AntenaM
Komentari