Spasioci su odmah pokrenuli potragu za preživjelima ispod ruševina. Prema posljednjim podacima, u provinciji Gansu je poginulo 105 ljudi, a oštećeno je više od 4.700 kuća, saopštile su pokrajinske vlasti na konferenciji za novinare. Dodali su da je povrijeđeno ukupno 397 ljudi, od čega 16 teško i 76 teško.
Jedanaest ljudi je poginulo u susjednoj provinciji Ćingaj, javila je kineska državna televizija. Zemljotres se dogodio nešto prije ponoći dok su mnogi spavali u svojim kućama. Izmjerena je magnituda 5,9, saopštio je Geološki zavod Sjedinjenih Američkih Država. Kineska uprava za zemljotrese dala je nešto veću procjenu, koja iznosi 6,2 stepena Rihterove skale.
Video-snimci i slike na državnim medijima prikazuju porodice umotane u debela ćebad na javnim trgovima. Vlasti su postavile šatore na trgu u Dahedžiju, teško pogođenom gradu u okrugu Džišišan. Najniža temperatura u Džišišanu tokom noći iznosila je -14 stepeni Celzijusovih.
Temperature ispod nule predstavljaju "najveći izazov" za napore spasavanja, rekao je Vang Duo, stručnjak uključen u spasavanje, za državni list Čajna Njuzvik. Prva 72 sata obično se smatraju "zlatnim periodom" za spasavanje, ali je taj dragocjeni vremenski period u ovom slučaju skraćen zbog ekstremne hladnoće, objasnio je Vang.
Veliki djelovi Kine, uključujući njen sjeverozapad, posljednjih dana su zahvatili iznenadno zahlađenje, pri čemu su temperature u nekim sjevernim oblastima pale na skoro rekordno niske.
Potresi su trajali skoro 20 sekundi i osjetili su se u glavnom gradu provincije Landžou, udaljenom 102 kilometra. Objavljeni snimci pokazuju kako se brojne kuće ruše u provincijama Gansu i Ćinghaj, a vatrogasci u mraku izvlače preživjele iz ruševina. Angažovano je više od 1.600 vatrogasaca.
Potres je takođe prekinuo snabdijevanje vodom i strujom, kao i veze za mobilne telefone u nekim oblastima, što je otežavalo napore spasavanja. U Džišišanu, stanovnike je probudilo snažno podrhtavanje tla. Mnogi su požurili iz svojih domova da potraže sigurnost na otvorenom.
Komentari