To je juče saopštio predstavnik ove grupe radnika Željko Peruničić nakon sastanka sa poslanicom Pokreta Evropa sad (PES) i predsjednicom Administrativnog odbora Jelenom Nedović.
Njima su prije ulaska u prostorije Skupštine podršku pružili i poslanici SNP-a Bogdan Božović, koji je i predlagač amandmana, i Slađana Kaluđerović.
– Dobili smo uvjeravanje da neće biti problema i da je ovaj amandman prihvatljiv. Naknadno će nas obavijestiti, oni imaju i projekciju koliko bi to bilo novca i na mjesečnom i na godišnjem nivou. Ovaj amandman im je prihvatljiv, a konačan stav predočiće nam naknadno –kazao je Peruničić.
On je istakao da nema razloga da ne vjeruju poslanicima jer taj zakon već postoji.
– Amandman je u skladu sa zakonom i nadam se da sve ide u dobrom pravcu. Amandman će biti sastavni dio zakona i biće usvojen do kraja godine – izjavio je Peruničić.
On je naglasio da bi se usvajanjem ovog leks specijalis zakona potpuno završila priča sa radnicima metalsko-rudarskog sektora. Do sada je, kako je kazao, u penziju otišlo sedam do osam hiljada radnika iz tog sektora i zbrinjavanjem još 80 radnika to bi bilo kompletirano.
Peruničić je saopštio da, uprkos negativnom stavu Ministarstva rada i socijalnog staranja (MRSS), vladajuća većina sastavljena od PES-a, SNP-a, Demokrata i koalicije "Za budućnost Crne Gore" iskazuje punu podršku da i ovim radnicima omogući odlazak u penziju. Penzija bi bila u rangu minimalne, između 450 i 500 eura.
Izmjenama i dopunama je precizirano da se traži da se osiguranicima kojima je u sektoru metaloprerađivačke i rudarske industrije prestao radni odnos zbog obustave proizvodnje nastale gašenjem ili zatvaranjem proizvodnih kapaciteta usled ekonomskih i tehnoloških problema u poslovanju omogući pravo na penziju ako imaju navršenih 25 godina staža osiguranja ili najmanje 15 godina efektivno provedenih na radnim mjestima na kojima se u tom sektoru staž računa sa uvećanim trajanjem.
Izvor Dan
Komentari