“U cilju harmonizacije sa legislativom Evropske unije, poseban akcenat prilikom izrade Predloga zakona dat je transponovanju odredbi koje se odnose na Program proširene odgovornosti proizvođača, radi uspostavljanja efikasnog i organizovanog sistema preuzimanja, sakupljanja i obrade otpada od: ambalaže, električne i elektronske opreme, baterija i akumulatora, vozila, guma, plastičnih proizvoda za jednokratnu upotrebu i ribolovnog alata koji sadrži plastiku”, navode iz Vlade.
Pod proširenom odgovornošću se podrazumijeva da uvoznici i proizvođači u Crnoj Gori imaju cjelokupnu i organizacionu i finansijsku odgovornost da zbrinu pomenute proizvode kad postanu otpad.
“Predlogom je definisana zabrana upotrebe laganih plastičnih kesa za nošenje, debljine zida od 15 do 50 mikrona, na prodajnom mjestu robe ili proizvoda, koja će se primjenjivati nakon isteka šest mjeseci od dana stupanja na snagu Zakona. Dozvoljena je upotreba laganih plastičnih kesa za nošenje debljine zida do 15 mikrona, dok je za kese debljine preko 50 mikrona predviđeno da prodavac plaća naknadu”, ističe se u saopštenju.
Radi unapređenja oblasti upravljanja komunalnim otpadom, predloženo je formiranje inspekcije na nivou države, čiji će osnovni zadatak biti da vrši kontrolu implementacije lokalnih planova upravljanja komunalnim otpadom.
Pored ostalog, predviđeno je i uspostavljanje adekvatnog informacionog sistema za oblast upravljanja otpadom, kako bi se raspolagalo preciznim podacima o količinama recikliranih pojedinih frakcija u otpadu.
U Predlog zakona transponovane su najznačajnije odredbe iz akata EU o upravljanju otpadom, dok će se preostale odredbe transponovati kroz podzakonska akta.
Komentari