- Primili smo k znanju stavove liste Srbije protiv nasilja i podsećamo da je naš stav o izborima iskazan kroz zajedničko saopštenje Visokog predstavnika EU i potpredsednika EK Žozepa Borelja i Komesara za proširenje i susedstvo Olivera Varheljija - rekli su u Evropskoj komisiji za N1.
U tom saopštenju dvojica članova EU Komisije navode da EU „sa zabrinutošću zaključuje da izborni proces zahteva održiva unapređenja i dalju reformu, pošto je pravilno funkcionisanje demokratskih institucija Srbije u srži procesa pridruživanja Srbije EU“.
- EU očekuje konačan izvještaj OEBS/ODIHR-a i preporuke za buduće izbore, koje bi trebalo sprovesti što je prije moguće i mnogo prije narednih izbora. Očekujemo i da se nadležni državni organi na transparentan način pozabave vjerodostojnim prijavama o nepravilnostima. To se odnosi i na optužbe u vezi sa lokalnim izborima u Beogradu i drugim opštinama - naveli su Borelj i Varhelji po objavljivanju izvještaja međunarodne posmatračke misije, dodajući da od vlasti u Srbiji očekuju da „obezbijedi konstruktivan, inkluzivan dijalog širom političkog spektra“.
Slična informacija stigla je i iz kabineta Šarla Mišela, u kojoj se navodi da predsjednik Evropskog saveta obično ne komentariše događaje oko kojih se već oglasio Visoki predstavnik EU Žozep Borelj.
I iz press službe predsjednice EU Parlamenta potvrdili su da je pismo stiglo do Roberte Metsole, ali da ni ona nema šta da doda zajedničkoj izjavi Borelja i Varheljija.
Oni podsjećaju na izavu Klemena Grošelja, poslanika EU Parlamneta koji je predvodio posmatračku misiju te institucije u Srbiji.
Grošelj je u toj izjavi naveo niz registrovanih problema i neregularnosti: polarizaciju društva, nedovršene reforme izbornog procesa, nizak nivo političke debate, pritisak na birače, diskreditaciju političkih protivnika, oštru retoriku, napade na novinare i predstavnike organizacija civilnog društva, zloupotrebu adminsitrativnih resursa vlasti, dominaciju predsjednika Srbije u medijima, nedovoljnu zastupljenost opozicije u medjima, pasivnost regulatornih institucija, manipulacije informacijama o ratu Rusije u Ukrajini, onemogućavanje privatnosti glasanja, masovnu preregistracija boravišta birača, česte vanredne izbore i drugo.
Od institucija Srbije se traži da se pozabave navedenim neregularnostima mnogo prije narednih izbora, a detaljne preporuke biće navedene u finalnom izveštaju međunarodne posmatračke misije koji se očekuje za nekoliko nedelja.
Izvor: DAN
Komentari