„Dukljanska akademija je ušla na velika vrata u crnogorsku savremenu društvenu zbilju, pokazujući i dokazujući da neke velike zablude koje su bile zatamnjene ili preuzete od drugih nijesu ničije drugo do crnogorske, dio njene istorije i savremenosti. U tu svrhu služe reprezentativna izdanja mnogih knjiga, studija, rasprava... koja su mnoge stvari prvi put u savremenoj istoriji Crne Gore iznijela na vidjelo“, naveo je Eraković.
Međutim, napominje on, kada se vidjelo bjelodano šta sve Crna Gora ima u svojoj hiljadugodišnjoj državnosti i šta je sve „prepustila“ drugima da dokažu kao svoje, onda je ta druga strana počela da se posprduje i proklinje Duklju i dukljanstvo, tako da je, podsjeća Eraković, jedno vrijeme to služilo kao pejorativ.
„Treba istaći samo lijenost, a bogami i neznanje crnogorskih institucija kojima su ispred nosa druge države kao svjetsku baštinu registrovale državu Duklju kao svoju državu („prva srpska država“), Miroslavljevo jevanđelje... pa čak i gusle kao svoj nacionalni instrument. O svemu ovome pojedinačno se raspravljalo u Dukljanskoj akademiji, pisalo, ali uzalud. Ispade, eto, da Crna Gora ima viška istorije, pa je može čerečiti i posvajati ko god hoće“, istakao je Eraković.
Ovo se naročito, kako je rekao, odnosi na posljednje tri godine, od kada su došli „oslobodioci“ na vlast.
„Dukljanska akademija bukvalno rečeno egzistira od skromnih priloga dobromislećih ljudi i onih koji znaju našu djelatnost. Sva naša obraćanja resornim ministarstvima, učešće na konkursima, pa i obraćanje samom predsjedniku Vlade ostali su jednostavno bez odgovora. „Veliki sponzori“ kojima smo se obraćali tu i tamo su simbolično pomogli, tek toliko da se preživi, a za veće investicije koje smo im konkretno nudili, a na kojima Dukljanska akademija radi nijesu pokazali interesovanje“, navodi se u saopštenju.
Eraković ističe da trenutno dva kapitalna projekta čekaju da se neko iz državne uprave ili sponzora prisjeti od koje je to važnosti za Crnu Goru. Jedan je Enciklopedija Crne Gore, jer Crna Gora je, prema njegovim riječima, jedina država koja nema svoju enciklopediju, za koju je prikupljen ogroman materijal i za koji treba angažovati veliki broj saradnika. Drugi je prevod „Istorijsko-geografskog atlasa Crne Gore“ na neke od svjetskih jezika, što bi moglo da posluži kao reprezentativan primjerak i poklon stranim delegacijama koje dolaze i posjećuju Crnu Goru.
„Taj strah koji se navukao na pomen Duklje i dukljanstva je istican iz nemoći neznalica i iz zle namjere da se tolika istorija i blago kojom bi se ponosile i mnogo veće državne zajednice prepusti drugima, koji to bez ikakvih kompleksa sistematski rade“, istakao je Eraković.
DANU je pozvao Ministarstvo kulture i Ministarstvo nauke, kao i samu Vladu da vrati Dukljanskoj akademiji ono što je ona imala do dolaska „oslobodilaca“, a o njenom radu i uspjehu, ističu, najbolje govori njen sastav, u kojem su najistaknutiji domaći i birani strani saradnici, akademici, profesori univerziteta, naučnici, stvaraoci, umjetnici...
„Ukoliko i ovaj apel bude naišao da ćutanje i zatvorena vrata, budite sigurni da će se u budućem vremenu raspravljati o tome kako je jedna vrsna naučno-kulturna institucija ostala zaboravljena i ponižena od aktuelne vlasti i politike. Mi reagujemo na negativna skretanja u društvu, ali nijesmo politička organizacija da bismo svakodnevno „bombardovali“ javnost saopštenjima, komentarima, mišljenjima, ali zato naučno, činjenično i sa punom vjerodostojnošću dokazujemo i slavimo istoriju, ugled i dostojanstvo Crne Gore“, zaključuje se u saopštenju Dukljanske akademije nauka i umjetnosti.
Izvor:AntenaM
Komentari