Ugostitelj Krsto Niklanović smatra da je trenutna situacija u kojoj se razmatra ukidanje povoljne stope PDV-a od sedam odsto problematična. Vlasnica Balkans Luxury Concierge DMC Ivana Karanikić dijeli slične stavove, podsjećajući crnogorsku vladu na hrvatsko iskustvo povećanja PDV-a na ugostiteljske usluge koje je rezultiralo ozbiljnim ekonomskim posljedicama.
Globalni izazovi
- Od 1976. godine, od kada se bavim turizmom i ugostiteljstvom, navikao sam na razne eksperimente vlada, pogotovo u oblasti turizma. Navikli smo na razne poslovne rupe - inflacije, devalvacije, ratna okruženja, zimske, junske i zadnja - kovid. Od samog uvođenja PDV-a bio sam, putem raznih udruženja, uključen u proces i uvijek smo predlagali dvije, pa čak i treću stopu poreza na luksuz. Moralo se desiti nešto vanredno, pandemija, da bi napokon - na prijedlog Krapovića i tadašnjeg parlamenta - bila usvojena uredba o stopi PDV-a od sedam odsto na hranu u restoranima i drugim ugostiteljskim objektima - ističe Niklanović dodajući da je ta stopa tretirana kao pomoć turističkoj privredi.
- Na osnovu kojih pokazatelja se došlo do zaključka da je treba ukinuti? Da li je došlo do smanjenja inflacije, cijena hrane, doprinosa, zaposlenih (jedan naš zaposleni izdržava tri državna službenika) i drugih problema koje opterećuju naše poslovanje? Svi smo pozdravili smanjenje doprinosa i svi smo povećali plate zaposlenima i ponadali se da će niža stopa PDV-a ostati, te da se krenulo pravim stazama poput drugih država gdje je turizam mnogo razvijeniji - kazao je Niklanović, ističući da je, paradoksalno, prošlogodišnja naplata PDV- bila rekordna.
- Sada hoćemo da to dovedemo u pitanje i vratimo jedinstvenu stopu od 21 odsto. Iskreno se nadam da u novoj vladi, Ministarstvu turizma sjede stručni ljudi koji neće dozvoliti da sječemo granu na kojoj sjedimo. Neće se valjda dozvoliti novi udari na džepove građana i povećanje cijena čime ćemo postati slabo konkurentna turistička destinacija. Svjedoci smo situacije u Evropi i na Bliskom istoku pa je i to jedan od razloga više da dobro, promišljeno, donosimo odluke svi skupa, od Vlade i drugih da se ne desi na kraju „Evropa malo sjutra“ - poručuje Niklanović.
Karanikić upozorava na moguće preusmjeravanje gostiju prema konkurentnijim destinacijama u slučaju povećanja cijena.
Hrvatsko iskustvo
- Iskustvo Hrvatske iz 2017, kad je povećana stopa PDV-a na ugostiteljske usluge, pokazalo je pad investicija i dobiti i zatvaranje mnogih lokala - naglašava Karanikić.
Podsjeća da je Hrvatska 2016. razmatrala preraspodjelu stope PDV-a od 25 odsto i 13 odsto na određena dobra i usluge i da je tadašnji resorni ministar Gari Cappelli kao primjer dobre prakse naveo upravo Crnu Goru i stopu od sedam odsto na smještaj i ugostiteljske usluge u hotelima više kategorije, te je podsjetio da je turizam horizontalna djelatnost i da ga trebamo posmatrati kao izvoz na pragu te zatražio da se postojeće stope ne mijenjaju.
- Hrvatska vlada struku nije poslušala pa je rezultat u 2017. bio gotovo potpun izostanak investicija, smanjenje dobiti i do 85 odsto te velik broj zatvorenih ugostiteljskih objekata. Bojim se da će se ista stvar dogoditi i Crnoj Gori ako ovakav prijedlog bude usvojen te da će se rezovi prvo raditi na materijalnim i troškovima rada kao najvećim rashodovanim kategorijama što će direktno uticati na kvalitet pružanja usluga - objasnila je Karanikić dodajući da su svi turistički poslenici već formirali cijene za iduću godinu, a smještajni kapaciteti se već popunjavaju i svako podizanje cijena će predstavljati veliki udar na prihode i održivost.
- Kriza ili ne, ne samo da nije opravdano nego dugoročno ne donosi korist koju crnogorska vlada očekuje. Odluka mi je jasna – treba napuniti državnu blagajnu i Vlada povećanje PDV-a posmatra kao instrument ekonomske politike koji će im to omogućiti. Međutim, povećavanje indirektnih poreza kao što je PDV u sektorima kao što su turizam i ugostiteljstvo koji zavise od Vladinih uslova neće podstaći željeni rezultat nego upravo suprotno - dovešće do pada prihoda u državnoj kasi - poručuje Karanikić.
Ima drugih rješenja
Karanikić smatra da bi se moglo pronaći puno kvalitetnije rješenje kad bi se uradila dubinska analiza postojećeg stanja i komparativna analiza mogućih scenarija kao rezultata povećanja stope PDV-a kroz određeni period.
- Takvom temeljitom analizom dobili bi se izravni ekonomski i fiskalni učinci koji bi predstavljali kvalitetnu bazu za donošenje svih budućih odluka - ističe Karanikić.
Ona objašnjava situaciju u Hrvatskoj.
- Od 1. januara 2017. godine, kao dio porezne reforme, stopa PDV-a u ugostiteljskoj djelatnosti je povećana u dijelu koji se odnosi na pripremu i usluživanje hrane i pića u ugostiteljskim objektima sa 13 na 25 odsto. Argumenti Ministarstva financija i dijela stručnjaka su da prethodno sniženje te stope nije dalo očekivane učinke u ugostiteljskoj djelatnosti, a negativno je uticalo na porezne prihode. Dio stručnjaka, a naravno i ugostiteljski poduzetnici, suprotstavio se povećanju stope PDV-a brojnim argumentima, ističući da selektivne stope opravdano postoje u mnogim evropskim i osobito u konkurentskim turističkim zemljama - ističe Karanikić dodajući da su upozoravali na ugrožavanje poduzetničke djelatnosti u ugostiteljstvu i posljedično propadanje lokala, smanjeno investiranje i otpuštanje radnika, umjesto da se poreznim sistemom osiguraju stabilno okruženje i održivo poduzetništvo.
Izvor Pobjeda
Komentari