Odgovore Valentine Pavličić na naša pitanja o odlukama Vlade i izjavi ministra pravde prenosimo integralno.
"Iz medija sam juče saznala da su na 'telefonskoj sjednici' po hitnom i može se reći neformalnom postupku jer pojedini ministri i nijesu bili u toku, usvojene izmjene i dopune Uredbe koje regulišu pitanje broja mandata Zastupnika Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava (ESLjP). Sam postupak je sproveden na hitan i može se reći netransparentan način da je novinar 'Vijesti' objavljenim tekstom informisao javnost sa vrlo upitnim naslovom koji je ustvari svima i otkrio 'pravnu' pozadinu za donošenje ovih izmjena.
Na Televiziji Crne Gore resorni ministar pravde to je i pojasnio, izjednačavajući razloge takvih izmjena uz riječi "neophodne promjene u pravosuđu,da je to stvar prakse i nečeg što nam sugerišu međunarodni partneri vezujući to za nečije treće mandate“.
Odmah da budem jasna, poštujem i podržavam sve promjene i izmjene koje se zakonito i pravno i na demokratski način ispravno sprovedu, u čemu nas i podržavaju i naši evropski i međunarodni partneri.
Međutim, svojom izjavom i obrazloženjem navedenih izmjena resorni ministar pravde poistovjetio je poziciju Zastupnika sa nosiocima pravosudnih funkcija na mandate, iz čega se izvodi zaključak o nepoznavanju ovog sui generis resora, što moram reći, nije dobro za interese države Crne Gore.
Sve drzave imaju svoje Zastupnike - Vladine agente koji štite državne interese pred ovim međunarodnim sudom i njihov rad se ne veže za određene političke procese i želim da vas upoznam da ne postoji uporedna praksa da su njihovi mandati i vrijeme za koje zastupaju ograničeni. Kao što i u unutrašnjem pravnom sistemu nijesu ograničeni mandati zaštitnika imovinsko pravnih interesa, već to isključivo i jedino zavisi od toga da li ti pojednci obavljaju svoj posao zakonito, pravno utemeljeno i profesionalno kako na domaćem tako i međunarodnom nivou. Za to se kao osnov uzimaju godišnji izvještaji o radu i učinak koji se postiže a što se svake godine blagovremeno dostavlja i Vladi i Skupštini Crne Gore.
Svi dosadašnji izvještaji iza kojih stoji moj rad su ocjenjivani veoma pozitivnom ocjenom a zaključci i preporuke usvajani i implementirani, kao i moj doprinos širenju svijesti i standarda koji nam se kroz presude šalju od strane ESLjP. Ja sam sigurna da je to dobro poznato resornom ministru.
Kriterijumi i osnovi za smjenu i razrešenje Zastupnika su jasno normirani propisima koji su u pravnom prometu i obuhvataju sve situacije te stoga moraju biti poštovani.
Izmjenama propisa o ograničavanju mandata i retroaktivna primjena u praksi se ne može primijeniti osim u situacijama kada to nalaže javni interes (i to mora biti jasno i precizno navedeno) što u konkretnom slučaju nije, jer propusta u radu nije bilo. Upravo zaštitni mehanizmi sigurnosti završetka određenih mandata na koji su postavljeni pojedinci i postoje kako bi uredno obavljali svoj posao i radne zadatke bez te vrste pritiska.
Konačno, pravno sam sigurna da suprotno ne može izdržati test pred bilo kojom ozbiljnom sudskom instancom a o međunarodnom nivou da ne govorimo jer je to žargonom Strazbura rešeno well-established case.
Konačno, resorni ministar je dužan da upozna širu stručnu a i laičku javnost šta su to konkretno sugerisali – zamjerili naši međunarodni partneri i koji, a ovo posebno uzevši u obzir činjenicu da je Evropska komisija tokom svih godina mog mandata moj rad i rad Kancelarije kojom rukovodim ocjenjivala veoma uspješnim, a što je dobro poznato svima u Vladi.
Takođe, moj rad je ocjenjivan i od Savjeta Evrope kroz radna tijela čiji sam član pa je najblaže rečeno začuđujuća tvrdnja ministra o sugerisanju ograničenja mandata od strane međunarodnih partnera.
Radi vjerodostojnosti, potpuno sam spremna da položim račune svog rada i pred ovom Vladom što mi je i profesionalna dužnost ali kroz analizu dosadašnjeg mog rada i učinaka ali svakako se neću saglasiti sa pravnom akrobacijom koja je započeta u okviru našeg nacionalnog pravnog sistema", zaključila je Valentina Pavličić.
Komentari