Podstaknite sami lučenje hormona sreće
Shutterstock

Podstaknite sami lučenje hormona sreće

Endorfin, serotonin i dopamin su tri glavna hormona koja dovode do osjećaja sreće i zadovoljstva, a postoji nekoliko načina da se stimuliše njihovo lučenje.

Faktori kao što su pravilna ishrana, fizičke aktivnosti i kreativni hobiji mogu uticati na njihovo lučenje.

Endorfin

Kretanje je odavno poznato kao sredstvo protiv depresije, a nauka je dokazala njegovu spasonosnu ulogu: sport i druge umjerene fizičke aktivnosti proizvode mjerljiv fiziološki efekat, koji pruža osjećaj psihofizičkog blagostanja. Englezi to zovu runner‘s high, što se može prevesti kao trkačka euforija. Međutim, ne radi se samo o trčanju, već o svakoj fizičkoj aktivnosti koja zahtijeva malo više napora, dakle i o vožnji bicikla, plivanju, košarci, brzom hodanju, radu u bašti, seksu itd.

Dopamin

Dopamin utiče na naše raspoloženje, san, pamćenje, učenje i koncentraciju. Stručnjaci vjeruju da je dopamin više povezan sa motivacijom, željom i nagonom. Dobar balans dopamina je od vitalnog značaja za fizičko i mentalno blagostanje. Način ishrane može uticati na nivo dopamina, vjeruje se da zasićene masti izazivaju zapaljenske procese koji mogu uticati na lučenje dopamina. Zbog nedostatka proteina moguć je nedostatak l-tirozina, aminokiseline koja pomaže proizvodnju dopamina. Fizička aktivnost može povećati nivo dopamina u tijelu. Redovne šetnje, plivanje ili vožnja biciklom mogu pomoći. Promjene u načinu ishrane mogu da stimulišu lučenje dopamina. Neke studije sugerišu da nezasićene masti nemaju isti efekat, a ishrana koja sadrži više dobrih nezasićenih masti, zajedno sa voćem, povrćem i proteinima, može biti korisna. Amino kiselina l-tirozin je posebno važna, jer je organizmu potrebna za proizvodnju dopamina. L-tirozin se nalazi u piletini, govedini, jajima, bademima, avokadu, bananama.

Avokado i banane su takođe prirodni izvori samog dopamina, zajedno sa drugim namirnicama, kao što su grašak, patlidžan, citrusno voće, paradajz.

Serotonin

Serotonin je prirodni monoaminski neurotransmiter koji prenosi signale između nervnih ćelija u cijelom tijelu. Osim što kontroliše emocije, utiče i na motoričke funkcije. Takođe utiče na raspoloženje i poznat je kao jedan od hormona sreće.

Takođe pomaže čovjeku da bolje spava, važan je za varenje, ali i za zarastanje rana i za kontrolu polnih funkcija. Postoje studije koje govore da nedostatak ove hemikalije takođe može uticati na nastanak depresije. Tako se nivo ovog jedinjenja može povećati izlaganjem dnevnom svetlu, vježbanjem, pravilnom ishranom i meditacijom. Što se tiče ishrane, na nivo serotonina će najviše uticati složeni ugljeni hidrati kao što su povrće, voće, mahunarke ili integralne žitarice. Kada se ova hrana jede, tijelo proizvodi više insulina, koji onda pomaže mišićima da privuče više aminokiselina, dajući tako triptofanu bolju šansu da stigne do mozga.

Izvor Dan

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.