Zbog iznenadnih promjena Zakona o RTCG, koje je predložila vlada Milojka Spajića, kojima je prvobitno bilo predviđeno ukidanje odredbe da sredstva iz budžeta budu definisana sa 0,3 odsto bruto domaćeg proizvoda, što je bilo u suprotnosti sa obavezama iz poglavlja 10 i 23-24, iz pregovora o članstvu u Evropskom unijom, ali i standardima Savjeta Evrope i principe Evropske radiodifuzne unije (EBU), posljednjih dana se odvijala živa diplomatska aktivnost.
Prema saznanjima Pobjede, nakon pritiska predstavnika EU u Podgorici koji su potencirali da bi model koji je predložila Spajićeva vlada ugrozio pregovore Crne Gore sa EU, u Ministarstvu kulture i medija pripremili su amandman koji je finansiranje RTCG ipak vratio u okvire stabilnog, na način što će se za tu svrhu izdvajati 1.34 odsto tekućeg budžeta.
Amandman su prije tri dana u skupštinsku proceduru formalno predali poslanici Pokreta Evropa sad i Demokrata Vasilije Čarapić i Nikola Rovčanin, a na izuzetnoj kratkoj sjednici Odbora za apolitički sistem, upravu i pravosuđe on je prihvaćen kao integralni dio prijedloga izmjena i dopuna zakona koji je na sjednici Skupštine u četvrtak izglasan u plenumu.
Ovakvim pristupom RTCG-u je omogućeno finansiranje iz budžeta veće za 1,8 miliona eura od prvobitnog plana Spajićeve vlade.
Prema finansijskom planu koji je Savjet RTCG usvojio juče, planirani prihodi Javnog servisa u narednoj godini biće oko 22,9 miliona eura, od čega će iz budžeta biti izdvojeno oko 18,7 miliona. Od komercijalnih aktivnosti očekuju se prihodi u iznosu od oko 1.4 miliona, ali i nešto više od 2,7 miliona eura takozvanih ostalih prihoda.
Prema tom dokumentu koji su juče predstavili Raonić i njegov pomoćnik Goran Rakočević, oko polovine budžeta RTCG-a biće potrošeno za primanja oko 750 zaposlenih u RTCG, odnosno 11,280.000 eura.
Raonić je tokom sjednice kazao da će zbog smanjivanja sredstava iz budžeta za finansiranje Javnog servisa, RTCG ukinuti „dvije emisije zabavnog programa“, ne precizirajući o kojim se konkretno segmentima programa radi, ali i da će „proporcionalno“ biti smanjena produkcija kroz sve programe.
Potpredsjednica Savjeta Camović-Veličković kazala je da se i u novom finansijskom planu nalazi dosta toga što je, prema njenim stavovima, moglo da se ili izbriše ili da se redukuje.
"Reći sada, unaprijed, da nekih emisija, o kojima mi ne znamo koje su, neće biti je govor u oblandama kako se ne bi moglo imati ni kraja ni konca toj priči. Uglavnom, vidjela sam da su lična primanja ostala manje-više ista, da ste se odrekli nekih 100.000 eura pod „ostalim troškovima“, što je ogroman prostor za manipulaciju i trošenje koje nikome ne pravdate", kazala je ona.
Camović-Veličković je problematizovala i činjenicu da je finansijskim planom predviđeno u rashodima oko 420 hiljada eura za spoljne saradnike.
"RTCG ga ima 750 zaposlenih i dalje vam treba skoro pola miliona eura za eksterne usluge. Ne vidim neko racionalno objašnjenje za to. Za službena putovanja ste planirali 510.000 eura. To je moglo da bude mnogo, mnogo manje. Dobro je što ste smanjili troškove građevinskog održavanja objekta i ove famozne adaptacije prostora kojima očigledno nema kraja. To će da bude 745.000 eura tokom 2024. godine, a na već uloženih 770.000 eura iz ove godine. Nakon takve investicije, svih šest spratova trebali bi da blistaju i spolja i iznutra. Ali, ne čini mi se da se to dešava, pogotovo ako imamo u vidu incident sa arhivom koji se desio nedavno", kazala je ona.
Prema njenim riječima, izuzetno je problematično kada su u pitanju troškovi za održavanje objekta i adaptacije prostora, što se Raonić samo jednom obratio Savjetu za trošenje tog novca.
"Mi nemamo nikakav uvid u to na koji način se troši novac. Očigledno ste rasparčali na sitnije djelove ugovore koje sklapate. Očigledno vam Savjet za trošenje ovih para ne treba. Naravno, ne osjećate potrebu da polažate bilo kakve račune o tome što ste uradili, jer mi tu dokumentaciju ne dobijamo. Mislim da je 745.000 eura i dalje mnogo, ali svakako bolje od 1.430.000 koje ste namjeracali prethodno da potrošimo", kazala je ona.
Camović-Velilčkovič ukazala je na još nekoliko, po njenom mišljenju, spornih stavki u finansijskom planu, kao što je odustajanje od brzog punjača za električna vozila, ali i nabavke novih vozila u vrijednosti od preko 100.000 eura, video-nadzora u vrijednosti od 190 hiljada, kancelarijskog namještaja vrijednog 98.000 eura, ali i nabavke novog sistema za generisanje vremenske prognoze vrijednog 120.000 eura.
Raonić ni na jedno od ovih pitanja nije odgovorio, a sa druge strane je optužio Camović-Veličković da svojim stavovima kojima napada njega ustvari napada brend RTCG. On je takođe ustvrdio da se preko nje u „žutoj štampi“ i „takozvanim medijima“ u javnost plasiraju dezinfomacije o Javnom servisu.
Camović-Veličković, na insinuacije Raonića, kazala je da sve ono što govori o radu Javnog servisa i planovima, nije relevantno i vrijedno komentara, jer nije nadležan da o tome govori iz razloga što je uzurpator pozicije Generalnog direktora RTCG.
Milan Knežević direktor TVCG, Vuk Perović na čelu Radija
Generalni direktro RTCG Boris Raonić, ono što je najavio na sjednici Savjeta, realizovao je posljednjeg radnog dana u 2023. godini, pa je imenovao Milana Kneževića za direktora Televizije Crne Gore, a za v.d. direktora Radija Crne Gore Vuka Perovića.
Knežević je jedini podnio prijavu na javni konkurs koji je objavljen na sajtu Zavoda za zapošljavanje 11. decembra ove godine, a koji je bio otvoren do 26. decembra.
Milan Knežević će obavljati funkciju direktora TVCG četiri godine. Funkciju direktorice TVCG je do juče obavljala Marija Tomašević. Knežević je obavljao funkciju direktora Radija Crne Gore sve do podnošenja zahtjeva za razrješenje.
V. d. direktora Radija Crne Gore biće Vuk Perović, a do sada je radio kao urednik Drugog programa TVCG.
Komentari