Dolarov indeks, koji prati vrijednost američke prema šest najvažnijih svjetskih valuta, porastao je 1,1 odsto na 102,44 boda. Pritom je dolar prema evropskoj valuti ojačao 0,9 odsto, pa je cijena eura skliznula na 1,0940 USD, prenosi Hrportfolio.
Kurs dolara ojačao je i prema japanskoj valuti, 2,5 odsto na 144,60 JPY.
Nakon što je u posljednje tri sedmice prošle godine pao, zbog čega je u cijeloj godini izgubio na vrijednosti više od dva odsto, dolar je prema korpi valuta u prvoj sedmici nove godine nadoknadio dio tog gubitka.
To je posljedica ublaženih očekivanja u vezi smanjivanja kamatnih stopa. Naime, u posljednjim sedmicama prošle godine dolar je slabio zbog spekulacija o agresivnom smanjenju kamata Feda u ovoj godini.
Iako procjene čelnika Feda s posljednje prošlogodišnje sjednice pokazuju da u ovoj godini očekuju smanjenje kamata u tri navrata, na tržištu se spekulisalo da će ih Fed smanjiti u šest navrata, počevši od marta.
Ipak, zapisnik s posljednje prošlogodišnje sjednice američke centralne banke, objavljen u srijedu, nije dao znake kada bi moglo slijediti smanjenje kamata.
Na tržištu novca procjenjivalo se početkom sedmice da postoji gotovo 80 odsto šansi da će Fed već u martu početi da smanjuje kamate, ali nakon objave zapisnika Feda one su smanjene na ispod 70 odsto.
Uz to, sada se očekuje da će Fed u ovoj godini smanjiti kamate u pet, a ne šest navrata.
Da bi se inflacija, a time i kamate mogle zadržati na povišenim nivoima duže nego što se očekivalo pokazao je i izvještaj o zapošljavanju u SAD-u. U decembru je u najvećoj svjetskoj ekonomiji otvoreno 216 hiljada novih radnih mjesta, više nego mjesec prije i više nego što se očekivalo.
Prosječna plata po satu porasla je 0,4 odsto na mjesečnom, a 4,1 odsto na godišnjem nivou.
Nakon što je prošle godine prema dolaru porastao više od tri odsto, kurs eura pao je u prvoj sedmici ove godine gotovo jedan odsto.
I od Evropske centralne banke očekuje se da će u ovoj godini smanjivati kamatne stope, ali sporije nego Fed.
Izvor:Pobjeda
Komentari