"Po meni to nije praktično ništa neočekivano više, to je na neki način utvrđivanje pazara, tako da kažem političkog. E sada je to na premijeru Milojku Spajiću da prihvati tu rekonstrukciju ranije tokom ove godine ili kasnije, tamo negdje na ljeto ili negdje do kraja jeseni", kazao je građanski aktivista Dževdet Pepić za Radio Crne Gore.
Novinarka Milka Tadić-Mijović ne vidi ništa neobično u zahtjevima da rekonstrukcija bude ranije jer je, ocjenjuje, sve stvar političkog dogovora.
"Mislim da trebamo tu stvar da prepustimo prije svega partnerima u ovoj Vladi", kazala je Tadić-Mijović.
Na pitanje da li će promjene u izvršnoj vlasti značiti još jedan period političke nestabilnosti, Tadić-Mijović ocjenjuje da mi već nekoliko godina ne poznajemo onu stabilnost iz vremena vladavine DPS-a.
"Iako to nekoga može zabrinjavati, meni se čini da je bolje imati ovakvu nestabilnost nego imati onakvu stabilnost. Više aktera kontrolišu jedni druge. Nemamo više nekontrolisanu moć kako smo imali u doba dok je Crnom Gorom dominantno vladao jedan čovjek, Milo Đukanović", istakla je Tadić-Mijović.
To što je pred nama turbulentna politička godina ne mora značiti ništa loše za Crnu Goru.
"Može iz ovih nestabilnosti da rode neki novi savezi, čvršći savezi, bolji savezi. Po meni ključno je pitanje koji su ciljevi ovih partnera koji će vršiti vlast i da li se ti ciljevi poklapaju sa ciljevima društva i sa javnim interesom Crne Gore.
Da 2024. neće biti godina političke stabilnosti saglasan je i naš sagovornik Dževdet Pepić.
Osim političkih, potrebno je zadovoljiti apetite pojedinaca koji, kako kaže, nijesu mali.
"Neće ići baš glatko. Najviše do sukoba dolazi zbog nekog ličnog interesa", istakao je Dževdet Pepić.
Recept za prevazilaženje takve situacije prema riječima građanskog aktiviste Dževdeta Pepića je u izmjeni izbornog zakonodavstva i otvorenim listama. Sada, zaključuje, političare biraju partijski šefovi, a ne građani.
Komentari