Izgradnja ciglane u Beranama 16 godina u planovima i obećanjima
LOKACIJA NA KOJOJ SE NALAZIO BIVŠI POGON ZA PROIZVODNJU OPEKARSKIH PROIZVODA/ FOTO: DARKO JOVOVIĆ

Izgradnja ciglane u Beranama 16 godina u planovima i obećanjima

U strateškim planovima i dokumentima nalazišta opekarske gline knjiže se kao značajan razvojni potencijal opštine Berane, ali ni nakon 16 godina nije urađeno ništa da se u ovom gradu ponovo pokrene opekarska proizvodnja. To se nije desilo bez obzira što se poznati i istraženi lokaliteti opekarskih glina odgovarajućeg kvaliteta za proizvodnju opekarskih proizvoda nalaze u Budimlji, Jasikovcu i Polici i to površine 30 hektara sa procijenjenim rezervama od preko šest miliona metara kubnih.

– Opekarske gline su značajna sirovina sa razvojnog aspekta, posebno ako se ima u vidu stalan porast potražnje i potrošnje opekarskih proizvoda u Crnoj Gori. Samo na nalazištu Jasikovac rezerve opekarske gline su 1,3, a perspektivne 2,1 miliona tona. Izgradnja fabrike za pokrivni crijep bila bi dovoljna za domaće potrebe. U Crnoj Gori ne postoji nijedna ciglana, a moguće je aktiviranjem ponuditi širok asortiman proizvoda: keramički blokovi, monta cigle, fert gredice, izolacioni blokovi, puna i giter cigla i tome slično – piše u vladinoj strategiji koja se tiče iskorišćavanja ruda i mineralnih sirovina.

Iz lokalne uprave navode da će podržati svaku zdravu ideju da se iskoriste nalazišta gline i gradi nova ciglana. Međutim, kako su naveli, sprovođenje takvih ideja nije u njihovoj nadležnosti.

– Znamo da na području Berana postoje velike zalihe opekarske gline i da bi taj resurs trebalo da se iskoristi. Međutim, nekadašnju imovinu Ciglane kupio je privatnik i on sada sa njom raspolaže. Kakve su njegove namjere sa tom imovinom nije nam poznato, ali mi smo spremni da podržimo svaku ideju da se na tom, ili nekom drugom mjestu ponovo sagradi pogon za proizvodnju opeke. Ostajemo otvoreni za svaki vid razgovora i pomoći investitorima koji iskažu interesovanje i potrebu da investiraju u naš grad, a posebno kada je proizvodnja u pitanju i otvaranje novih održivih radnih mjesta – saopšteno je iz lokalne uprave.

U Beranama je još prije Drugog svjetskog rata postojalo postrojenje za proizvodnju opeke. Međutim, Ciglanu, kao najstariji privredni kolektiv u gradu na Limu, 2005. godine privatizovalo je preduzeće Katel iz Podgorice, čiji je vlasnik Petar Đurišić. On je marta 2008. godine odlučio da prekine proizvodnju i hale poruši do temelja, pod izgovorom da će na istom mjestu napraviti modernu fabriku i da će kroz ulaganje određenih sredstava osavremeniti proizvodnju, obezbijediti rentabilnost poslovanja i zaposliti dodatnu radnu snagu. Obećanja su ostala nerealizovana uprkos posredovanju predstavnika Vlade i Opštine i cijela priča se, poslije brojnih protesta i sastanaka, završila uvođenjem stečaja, a radnici su upućeni na biro rada. Od tada fabrička imovina se 17 puta našla na prodaji, a Ciglanu je, prije osam godina, za 145.000 eura kupio Beranac Nikola Obradović.

Poslije svega bivši radnici beranske Ciglane traže od odgovornih u Vladi da im saopšte da li imaju namjeru da nakon 16 godina od rušenja njihove fabrike daju podsticaj izgradnji pogona za proizvodnju opekarskih proizvoda u Beranama.

– Postavljamo pitanje da li Vlada razmišlja o ponovnom otvaranju fabrike opekarskih proizvoda u Beranama ili će Crna Gora i dalje nastaviti da te proizvode uvozi sa strane – naveo je nekadašnji predsjednik radničkog sindikata Vesko Radičević.

Izvor Dan

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.