U zaseoku Milovića krš u Banjanima u 21. vijeku bez puta, vode i telefonskog signala
PUT OD DEVEDESETIH GODINA PROŠLOG VIJEKA NIJE NASUT/ FOTO: ŽELJKO ŠAPURIĆ

U zaseoku Milovića krš u Banjanima u 21. vijeku bez puta, vode i telefonskog signala

Nedaleko od rejona Crni Kuk u Banjanima, nalazi se zaseok Milovića krš u kojem zimuje šest domaćinstava koja se bave stočarstvom. Oni kažu da žive bez puta, vode, dometa telefonskog signala, a ponekad i bez struje, te da se niko na te njihove probleme ne osvrće. U razgovoru za "Dan" Zoran Milović ističe da on tu živi poslednjih deset godina. Kaže da je počeo da se bavi stočarstvom, da je držao oko dvedesetak, a potom sto ovaca, ali da danas nema nijednu.

– Nisam bio više u mogućnosti da držim ovce i počeo sam da držim krave kojih trenutno imam četiri i jednog konja. Berem drva koja prodajem i to mi je jedini izvor prihoda. Prošle godine, zbog loših uslova života, dvije porodice su odavde otišle u Nikšić. Teško se živi, a slabu pomoć imamo i od države i od lokalne samouprave – kaže Milović.

Najveći problem je, kako navodi, put koji od devedesetih godina nije nasut, a njegova sanacija obećana je još 2010. godine njegovom pokojnom ocu.

– Taj put su radili mještani, a ne država. Ogorčeni smo jer po tom pitanju još uvijek nije urađeno ništa. Dolazili su političari, mijenjali se, obećavali ali ništa nijesu uradili. Sreća je što svako malo dolaze električari sa Vilusa da popravljaju česte kvarove na elektomreži uzrokovane dotrajalim žicama i trulim stubovima. Telefonskog signala nemamo i sa nekim možemo stupiti u kontakt jedino kada izađemo do okolnih brda. U 21. vijeku, kada se tako međusobno dozivamo, mi smo isto kao vuci. Mreža bi se mogla osposobiti pomoću repetitora, ali niko neće na to glavu da okrene – kaže Milović.

On dodaje da je Milovića krš bezvodan kraj, što preostalim domaćinstvima posebno otežava život. Kaže da se mještani samoorganizuju da obezbijede ovaj osnovni uslov za život.

– Iznad moje kuće napravili smo akumulaciju od 700 metara, kapaciteta 800 kubika vode, koja je pokrivala još dva domaćinstva. Ali kaptaža nije privedena namjeni, jer nisu napravljena korita od akumulacije. Svako se za vodu snalazi kako zna i umije. Akumulacije su obećane i porodici Bijelović koja drži oko 36 goveda, i porodici Sarić koja u stadu ima oko 100 ovaca, 20 do 30 koza i tri, četiri konja. To su primjerni stočari i odista zaslužuju da imaju vodu – priča Milović.

Ističe da cisterna vode, koja traje nekoliko dana, košta 160 eura, te izgleda "da se više isplati stoci davati kiselu flaširanu vodu". Dodaje i da su četiri kuće u ovom selu do prije pet godina brojale 900 ovaca, a danas "ne bleji nijedna". Kaže da subvencije za preradu mlijeka za pola godine iznosile oko 400 eura. Premije po grlu krupne stoke – po kravi je 85 eura, a po ovci oko 10 eura.

– U drugim državama ta premije je 50 eura po ovci, ali tamo su omatičena stada, a kod nas nisu i džaba "pramenka" kada nije omatičena i ne može se dobiti tolika premija – kaže Milović i dodaje su im nakon izbora nadležni iz lokalne upprave obećali da će napraviti ambulantu na Crnom Kuku, o kojoj više nema ni pomena.

– Izgleda da su jedino napravili "ušno" u stanici policije – konstatuje Milović.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.