Zabrinjavajući broj žrtava nasilja u porodici
Ilustracija

Nasilje iz godine u godinu učestalije

Zabrinjavajući broj žrtava nasilja u porodici

U Crnoj Gori je za pet godina preminulo 12 osoba zbog nasilja u porodici. Iako su izmjene krivičnog zakona usvojene, ombudsman Siniša Bjeković ne vjeruje da će to dati rezultate te poručuje da je prevencija važnija od represije.

Nasilje u porodici iz godine u godinu sve je učestalije. To kažu i podaci policije koji potvrđuju da je povećan i broj krivičnih prijava protiv nasilnika. Zabrinjavajući je broj žrtava koje su u porodičnoj svađi ubijene, za samo pet godina stradalo je 12 osoba.

"Podaci nam govore da je evidentan porast i da je krajnji momenat da država prioretizuje nasilje kao temu", kazala je iz Centra za ženska prava Ana Jaredić.

Da je nasilje u porodici uzelo maha tvrdi i zaštitinik ljudskih prava. Ne vjeruje da će novousvojeni krivični zakon spriječiti nasilje.

"Ovo nije pitanje od prije dvije godine ono traje duže vrijeme. Ono što je bitno kad krenemo u tu bitku više se trudimo kako ćemo to relativizovati nego zaoštriti. A da je neka šok terapija potrebna to je više nego izvjesno", kazao je ombudsman Siniša Bjeković.

Još očiglednije je da se u Crnoj Gori kaže Bjeković stvari guraju pod tepih, a požari gase malim čašicama vode. Da je bolje spriječiti nego liječiti trebalo bi da se pobrinu sve institucije, ne samo policija i tužilaštvo.

"Podići stepen odgovornosti u svim institucijama, koje se bave poslovima zaštite od nasilja. Imate organe socijalnog staranja koji su nemoćni da dodatno budu opetrećeni nasiljem u porodici", istakao je Bjeković.

Koliko nasilje opterećuje crnogorske porodice najbolje znaju u civilnom sektoru koji se svakodnevno bori za prava žrtava nasilja. Nijesu kaže Jaredićeva zaboravili nedavno obećanje premijera da će borbu protiv nasilja staviti na sto kao prioritet.

"Na posljednjem protestu 28 decembra premijer Milojko Spajić obećao da će nas pozvati i mi čekamo poziv", naglasila je Jaredić.

A da bi se sistem poboljšao nevladine organizacije smatraju da su neophodne strože kazne za nasilnike i ubice.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.