"Jako mi je drago da su kolege i sa jedne i sa druge strane shvatile da je ovo proces dogovaranja i da taj proces ne može biti otvoren i zatvoren na jednom sastanku. Pogotovo, da se nikakve odluke i stavovi ne mogu donositi apriori. Mogu se donositi aposteriori kad iscrpimo sve teme, relevantne inpute i sve mogućnosti. Ne bih volio da se istrčavamo u javnost sa stvarima koje su proizvoljne i nepovjerene", kaže Pavićević.
Naime, navodi Pavićević, stav Vlade, Ministarstva zdravlja i Kabineta potpredsjednika u čijoj je ingerenciji zdravstvo, jeste da će sve stvari oko zarada u zdravstvu izdefinisati Zakonom o zaradama u javnom sektoru koji će na proljeće biti spreman.
"Taj zakon će biti krovni dokument koji će pokušati da ispravi sve anomalije koje sada postoje. Konkretno, za srednji medicinski kadar i nemedicinsko osoblje jako je bitni napraviti stratifikaciju svega onoga što znače njihova primanjajer ne možemo srednjem medicinskom kadru davati ista primanja nezavisno od kompleksnosti njihovog posla i količine rizika", ističe Pavićević.
Dakle, Zakon o zaradama u javnom sektoru treba da uradimo zajedno, po principu partnerstva, poručuje on.
"Predstavnici Vlade i predstavnici sindikata moraju sjesti za sto i uraditi sve što je u našoj moći da ono s čim raspolažemo raspodijelimo na najbolji mogući način. A to znači da Zakon treba pretrpjeti značajne izmjene i modifikacije kako bi u drugom koraku, Granski kolektivni ugovor, s osloncem na Zakon mogao iznijansirati specifičnosti koje se tiču primanja medicinskog i nemedicinskog kadra.
Iako neko želi da ovaj sastanak predstavi kao kraj priče, ja sam duboko ubijeđen da je ovo tek početak. Bez dijaloga relevantnih sagovornuka i socijalnih partnera ne možemo da dolazimo do zaključaka i rešenja. Konačno u ovoj zemlji moramo da shvatimo da nema i ne može biti jednostranih istupa i ultimatuma", navodi Pavićević.
Dijalog je, napominje, početna premisa.
"A naši razgovori su tek počeli. Svakako da će biti kompeksni jer moraju da daju najbolja rešenja koja će zadovoljiti i jednu i drugu stranu.
Ministarstvo finansija je organ koji će reći ima li prostora za povećanje. Zato je ovaj sastanak na njihovom terenu. Ja lično smatram da ne treba biti rigidan. Da moramo shvatiti da zdravstvo nije profitabilna djelatnost. To je djelatnost koja pakuje jedan proizvod koji nema cijenu. Taj proizvod se zove zdravlje nacije. Zdrava nacija može sve. Bolesna nacija ne može ništa’’, zaključuje Pavićević.
Ministar zdravlja Vojislav Šimun kaže da informacija koja je potekla od pojedinih opozicionih poslanika da je potpisan granski kolektivni ugovor za zdravstvo dezinformacija.
"Za javnost je veoma bitno da zna da taj ugovor na osnovu kojeg bi bilo garantovano povećanje plate nije potpisan, na tome upravo radimo", kazao je Šimun.
Ministar očekuje da će zdravstveni radnici imati razumijevanja i da neće stupiti u štrajk, s obzirom da je obavljen konstruktivan sastanak. Šimun dodaje da je Vlada pokazala dobru volju i da je upravo sadašnji premijer nekada bio Ministar finansija koja je uradila najviše za zdravstvo.
"Treba samo malo povjerenja u ljude koji su zaista pokazali da imaju dobru volju da pomognu", poručio je Šimun.
Do kraja sljedeće sedmice, sindikat zdravstva očekuje odgovor ministra finansija ima li novca da se pomogne zaposlenima sa najmanjim zaradama u toj oblasti, navodi Mihailo Babović iz sindikata. Nije precizirao hoće li biti štrajka ako se ne odgovori pozitivno iz Vlade.
Pregovori su, kaže, bili teški ali učesnici vjeruju jedni drugima.
"Povišice najmanje plaćenima u zdravstvu su samo privremeno rješenje do izrade novog zakona", napominje Nebojša Radonjić iz sindikata.
Izvor AntenaM
Komentari