Ekološki incident u Mojkovcu: Otpadne vode iz nekadašnjeg rudnika pune otrova odlaze u Taru

Otpadne vode iz akumulacije nekadašnjeg rudnika "Brskovo" u dva navrata su se slivale u rijeku Rudnicu, a potom u Taru. Analiza CETI-ja urađena prošlog mjeseca je pokazala prisustvo arsena, kadmijuma, bakra, cinka i drugih materija u nedozvoljenim količinama. Iz GI "Zdravi Mojkovac" saopštili da je o svemu obaviješteno Tužilaštvo.

Mojkovac je nedavno zadesio ekološki incident, slivanjem otpadnih voda iz nekadašnjeg rudnika "Brskovo" u rijeku Rudnicu i dalje u (UNESCO zaštićenu) Taru. 

24. novembra građani na društvenim mrežama kao i GI "Zdravi Mojkovac" uzbunili su javnost da se iz akumulacije u blizini nekadašnjeg rudnika sliva tečnost i pravi pjenu, koja dalje ide do šahta, koji tečnost sprovodi do rijeke Rudnice. 

Ubrzo je reagovala i Komunalna policija u Mojkovcu, a 29. novembra načelnik Mileta Šutović uputio je dopis Centru za ekotoksikološka ispitivanja u Podgorici da je, zbog izlivanja površinskih voda sa prostora flotacije bivšeg rudnika "Brskovo", potrebno da njihovi službenici što prije izađu na lice mjesta kako bi uradili uzorkovanje.

Istog dana i inspektor za vode Uprave za inspekcijske poslove u zapisniku o izvršenom inspekcijskom pregledu konstatuje da se na prostoru uz pristupni put u ulici Vojislava Šćepanovića, koji se pruža u pravcu bivšeg rudnika "Brskovo" formirala vodena akumulacija, površine oko 200m kvadratnih, koja je nepoznate dubine.

Kako je dodao, voda se u momentu pregleda slivala preko puta, niz zemljani rasjed ka asflatnom putu, a potom niz put ka šahtu, koji vodu odvodi ka rijeci Rudnici.

U zapisniku, koji je sa ostalim dokumentima Anteni M dostavljen iz GI "Zdravi Mojkovac" a koji potpisuje inspektor Dragan Šekularac, navodi se da su iznad akumulacije locirani bazeni bivšeg rudnika Brskovo, koji su napunjeni vodom, nepoznatog sastava.

Šekularac je konstatovao u izvještaju i da je od CETI-ja zatraženo uzorkovanje i ispitivanje vode, a njihovi službenici su dan kasnije stigli na lice mjesta. 

Ispitivanje CETI-ja pokazalo prisustvo arsena, kadmijuma, cinka...
Prema rezultatima fizičko-hemijske analize Centra za ekotoksikološka ispitivanja Podgorica, koji su stigli sredinom decembra, utvrđeno je da uzorak otpadne vode „NE ODGOVARA Pravilniku o kvalitetu i sanitarno tehničkim uslovima za ispuštanje otpadnih voda i sadržaju izvještaja o utvrđenom kvalitetu otpadnih voda za ispuštanje u površinske vode“.

Kako pojašnjavaju razlog za to je je povećan sadržaj ukupnih "suspendovanih materija" - aluminijuma, arsena, bakra, cinka, kadmijuma, gvožđa, sulfata, ukupnog azota i nitrata, u odnosu na propisane vrijednosti.

Načelnik Komunalne policije Mileta Šutović, krajem prošlog mjeseca, tačnije 25. decembra upoznao je dopisom predsjednika Opštine Veska Delića o nalazima CETI-ja.

Narednog dana Šutović je o nalazu informisao i Upravu policije, odnosno, Odjeljenje bezbjednosti u Mojkovcu, navodeći da im dostavlja Izvještaj o ispitivanju na dalju nadležnost i postupanje. Prema saznanjima GI "Zdravi Mojkovac", o ovom incidentu je obaviješteno i Tužilaštvo.

Izlivanja otpadne vode bilo i u decembru
Izlivanja otpadne vode je bilo i decembru, što se vidi na snimcima dostavljenim Anteni M. 

Na fotografijama zabilježenim juče vide se jasni tragovi protoka otpadne vode, gdje je trava praktično "spržena", dok su na betonu crveni tragovi slivanja. 

41556370427109063058756542993192945474402982n

Zdravi Mojkovac: S kakvim posljedicama bi naredne generacije živjele da smo dozvolili otvaranje novog rudnika?
Iz GI "Zdravi Mojkovac" su na Facebook-u saopštili da se 33 godine od zatvaranja rudnika, kadmijum, arsen, bakar, cink, aluminijum i drugi kancerogeni toksikanti ispiraju kroz otpadne vode koja se izliva iz bazena flotacionog postrojenja i to u granicima preko dozvoljenih.

"Pjena koja se stvarala prilikom ispiranja u dva navrata ove jeseni jeste rezultat prisutnosti ovih toksikanata koji stvaraju pH vrijednost vode od 2.3 što je izuzetno kisela sredina! Ova voda se putem atmosferske kanalizacije uliva u Rudnicu, a odatle u Taru. UNESCO status da ne pominjemo.

Pitamo se tek sa kakvim bi posljedicama naredne generacije živjele da smo dozvolili otvaranje novog rudnika? Šta bismo ostavili djeci i potomcima?", pitali su u objavi iz ove GI. 

Antena M će se ovim povodom obratiti svim nadležnim organima.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.