“Uputiću pismo ombudsmanu, Agenciji za zaštitu konkurencije, predstavnicima stranih ambasada i drugim međunarodnim institucijama i obavijestiti ih o diskriminatorskom odnosu nove vlasti prema našoj opštini“, kaže Smolović, navodeći da njegovi sugrađani zbog velikog zagađenja vazduha treba da se griju na struju, čija bi cijena, kako je rekao, u najmanju ruku bila kao za Pljevljake.
Zagađenost vazduha u Bijelom Polju je ogromna, pa se dešavalo da je i veća nego u Pljevljima, ali se pokazalo da EPCG nema jednake aršine prema svim građanima Crne Gore.
U Bijelom Polju ima 19 hiljada domaćinstava i dvije hiljade pravnih lica potrošača električne energije. Mjesečni računi za domaćinstva iznose oko 450 hiljada eura, a za pravna lica oko 400 hiljada eura.
“Smatramo da subvencije za Bjelopoljce nije veliki trošak za ukupni budžet Crne Gore“, stoji u pismu Smolovića, koje je uputio na najveće državne adrese.
Više odbornika lokalne vlasti i opozicije, podržane dijelom poslanika u Skupštini Crne Gore, zatražilo je od predsjednika Opštine Bijelo Polje hitnu reakciju zbog pomenute diskriminacije, tražeći preduzimanje svih zakonskih mehanizama i uticaja prema domaćim i međunarodnim adresama, kako bi građani Bijelog Polja bili jednako tretirani kao i svi drugi.
“Nadamo se da će se Vlada konačno uključiti u ovaj proces i omogućiti građanima Crne Gore ostvarenje prava na zdravu životnu sredinu“, kazao je predsjednik SO Ernad Suljević.
EPCG nje razmatrala inicijativu Opštine Bijelo Polje, uz obrazloženje da je opština Pljevlja u fokusu pažnje zbog procjene poslovodstva da imaju posebnu obavezu prema kupcima iz te opštine.
“U Pljevljima, po osnovu uspješnog funkcionisanja Termoelektrane Pljevlja i Rudnika uglja, naša kompanija ostvaruje stabilnu proizvodnju, uredno snabdijevanje i u krajnjen dobre prihode“, navodi se u pismu Odbora direktora EPCG.
Obezbijediti zdrav vazduh
NVO Breznica iz Pljevalja pozvala je Vladu Milojka Spajića i predsjednika države Jakova Milatovića da u najhitnijem roku donesu mjere kojima bi se moglo pozitivno uticati na javno zdravlje i kvalitet vazduha u Crnoj Gori, prvenstveno u gradovima poput Pljevalja, Bijelog Polja, Nikšića i Podgorice.
“Da što hitnije u vrh prioriteta stave rješavanje problema aerozagađenja u Pljevljima i drugim lokalnim zajednicama u kojima je problem izražen, kao što su Bijelo Polje, Nikšić i Podgorica, a vjerovatno i većina opština na sjeveru. Posljedice su veoma ozbiljne i odnose se na prijevremene smrti, sterilitet kod žena i muškaraca, autizam kod djece, raseljavanje i mnoštvo drugih problema“, saopštio je Milorad Mitrović, predsjednik ove NVO.
Komentari