Od „pucaj na džamije“ do tuče srednjoškolaca na etničkoj osnovi: Nižu se incidenti u Prijepolju
Izvor: Goran Srdanov, Dragan Mujan/Nova.r

Od „pucaj na džamije“ do tuče srednjoškolaca na etničkoj osnovi: Nižu se incidenti u Prijepolju

Policija u Prijepolju podnijeće krivične prijave protiv maloljetnika za izazivanje vjerske i nacionalne mržnje. Nakon pjevanja pjesme „Božić je, pucaj na džamije“, došlo je do fizičkog obračuna srednjoškolaca. I to u školi. I na etničkoj osnovi.

Počelo je na Božić. Na društvenim mrežama proširio se snimak na kojem se čulo kako u jednom kafiću u Prijepolju prisutni slave Božić uz stihove „Božić je, pucaj u džamije“.

Ispostavilo se da je riječ o grupi maloljetnika. Sporni snimak objavljen je vrlo brzo na mnogim mrežama. A onda je reagovala i policija. I podnijete su prijave.

Iako je Viši sud u Užicu pokrenuo postupak protiv ovih srednjoškolaca, tačka nije stavljena. Prvog dana nastavka školske godine, u Tehničkoj školi u Prjepolju, došlo je do fizičkog sukoba učenika. I opet na etničkoj osnovi.

Milan Drobnjaković, advokat mladića koji je pretučen, kaže da je od zadobijenih udaraca, ovom srednjoškolcu polomljen nos. Smatra da bi svi morali da se uključe kako bi se završilo na ovome što se dogodilo.

“Kada je u pitanju ovaj konkretan slučaj, na društvenim mrežama se masovno mogu naći prijetnje upućene oštećenom i stavovi kojima se podržava taj njegov čin. Bitno je da stanete. Jer ako se uđe u taj krug nasilja, pitanje je gdje će nas to odvesti“, kaže Drobnjaković.

Selma Hurić, trenerica za antidiskriminaciju kaže za N1 da mladi žive projektovanu stvarnost, i da je sve što se dogodilo kulminacija raznih faktora.

„Imate narative koji su ekstremističke, odnosno šovinističke prirode. Jako je problematično šta se događa kada takve informacije budu toliko i toj meri dostupne mladima. Posljedice su negdje ovo što se dogodilo. I to je jako strašno“, objašnjava Hurić.

Stanovnici Prijepolja smatraju da se ipak radi o izolovanim incidentima. I da oni ne bi mogli da naruše ravnotežu koja postoji među stanovništvom.

Inače, u ovoj multietničkoj sredini je i ranije dolazilo do etničkih nesuglasica. Prije tri godine jedan zahtev je podijelio Srbe i Bošnjake u ovom gradu. Bošnjačko nacionalno vijeće uputilo je inicijativu Opštini Prijepolje da se obnovljeni most preko rijeke Lim nazove Fatihov most. Na sreću, ova tema je izazvala podjele samo na društvenim mrežama. A most je na kraju simbolično nazvan po naselju u kojem se i nalazi.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.