Plate u javnoj upravi za tri godine porasle 315 eura

Plate u javnoj upravi za tri godine porasle 315 eura

Sindikati uprave i pravosuđa i prosvjete, ali i dio zaposlenih u zdravstvu poslednjih mjeseci aktivno traže povećanje zarada, a najavljeni su i protesti, od kojih je jedan zakazan za 1. februar ispred Vlade. Zahtjevi za povećanje zarada u javnosti se uglavnom percipiraju kao opravdani zbog rasta troškova života, a podaci Uprave za statistiku pokazuju da su, osim cijena, u poslednje tri godine znatno rasle i plate u javnom sektoru, i to više nego u protekle tri decenije ukupno. Naime, podaci Uprave za statistiku pokazuju da je prosječna plata u sektoru državna uprava, odbrana i obavezno socijalno osiguranje 2020. godine bila 601 euro, a u novembru prošle godine 916 eura. To znači da je u toj oblasti, koja dominantno obuhvata zaposlene u državnoj administraciji, plata za tri godine porasla 315 eura. U tom sektoru je na kraju novembra prošle godine radilo 23.246 zaposlenih.

Povećanje zarada u javnom sektoru nije bilo trenutno, već su nakon promjene vlasti 2020. rasle svake godine. Naime, zarade zaposlenih u javnom sektoru su od januara do juna prošle godine porasle za 105 eura, od decembra 2022. godine za 120 eura, a od januara 2022. godine za 171 euro. U odnosu na decembar 2021. godine, odnosno prije reformskog programa "Evropa sad", plate su u junu 2023. bile veće za 276 eura, a u odnosu na januar te 2021. za 296 eura.

Podaci Monstata pokazuju da ni u prosvjeti, koja takođe prijeti protestima, nisu prošli bez povećanja zarada, koje su 2020. godine u prosjeku iznosile 540 eura, a u novembru prošle godine 804 eura, što je uvećanje za 264 eura. U prosvjeti je u novembru 2023. radilo preko 17.700 zaposlenih.

Platama su nezadovoljni i u zdravstvu, a u Upravi za statistiku kažu da je zarada za sektor zdravstvo i socijalna zaštita 2020. u prosjeku bila 630 eura, dok je u novembru prošle godine prosječna plata iznosila 891 euro, odnosno 261 euro više. Ipak, kod ove prosječne zarade treba imati u vidu da je umanjuje to što su plate u oblasti socijalne i dječje zaštite manje nego u zdravstvu.

To pokazuju podaci Vlade, koja je u junu prošle godine, nakon pritužbi grupe ljekara da su im plate veoma niske, saopštila da zvanični podaci Fonda za zdravstveno osiguranje, koji isplaćuje zarade kompletnom zdravstvenom sistemu, pokazuju da je prosječna plata u zdravstvenom sistemu Crne Gore, uključujući i ostala lična primanja, za april 2023. godine iznosli 982 eura.

– Prosječne zarade, uključujući i ostala lična primanja, za april 2023. godine za ljekare specijaliste i ljekare specijaliste stomatologije, ljekare supspecijaliste, izabrane ljekare i srednji medicinski kadar su iznosile: ljekar specijalista i ljekar specijalista stomatologije – 2.065,83 eura, ljekar supspecijalista – 2.538,42 eura, izabrani ljekar – 1.615,75 eura, a srednji medicinski kadar – 776,34 eura. Važno je napomenuti da prvih 50 izabranih doktora po visini mjesečnih primanja imaju zaradu veću od 2 000 eura, dok se prvih 100 plata u zdravstvenom sistemu kreće čak od 3.119 do 5.930 eura– saopštila je tada Vlada.

Izvor Dan

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.