Januar je mjesec koji donosi finansijske izazove za mnoge, a ove godine su ti izazovi izraženiji nego ikad. Sa sve većom inflacijom i kontinuiranim rastom troškova, građani, posebno na sjeveru Crne Gore, suočavaju se s teškim ekonomskim teretom koji iz godinu u godinu postaje sve teži. Dok cijene osnovnih potrepština neprestano rastu, prihodi ostaju nepromijenjeni, ili čak padaju, ostavljajući mnoge da tavore u finansijskoj neizvjesnosti.
I ovaj januar predstavlja poseban izazov za zajednice koje se već dugo suočavaju sa dugotrajnim ekonomskim propadanjem i nedostatkom održivih ekonomskih uslova. Uprkos svakodnevnim naporima, situacija je veoma teška, a prvi mjesec nove godine, nakon kratkotrajnog prazničnog opuštanja, samo pojačava pritisak na već opterećene budžete i životni standard građana.
Bjelopoljci su jedinstveni su u ocjeni da su januar i februar najteži mjeseci tokom čitave godine što se tiče troškova života. Dosta je onih koji prilično isprazne kućne budžete tokom novogodišnjih i božićnih praznika, nakon čega slijede dva mjeseca u kojima se mukotrpno sastavlja kraj s krajem.
– U skoro svim manjim prodavnicama postoje sveske u kojima se provjerene komšije, a takvih je znatan broj, upisuju kada na odloženo plaćanje kupuju ono što im je potrebno za ishranu. Sve se izmiruje kada stignu plata ili penzija. Ipak, ima i onih koji su konstantno u velikim finansijskim problemima, pa taj dug ostaje i po više mjeseci – kaže jedan stariji Bjelopoljac.
Vlasnik prodavnice u strogom centru Bijelog Polja kaže da na taj način posluje posljednjih deset i više godina.
– Nije lako, ali moramo da radimo na ovaj način. Znamo sve probleme naših komšija i izlazimo im u susret. Sveska je, vjerujte, prepuna, a dugovanja pozamašna. Iako dosta gubimo ovim sistemom rada, drugačije ne možemo ni mi ni naše mušterije – kaže jedan vlasnik prodavnice koji je želio da ostane anoniman. Kupovina na crtu najučestalija je nakon praznika, a uglavnom se kupuje samo ono najpotrebnije. U manjim prodavnicama skoro da i nema dnevnog pazara, sve se upisuje u sveske, a kupci i prodavci čekaju kraj mjeseca.
– A ima i onih koji traže da im upišemo po nekoliko eura, a ne uzmu ništa – kaže vlasnik jedne prodavnice.
U nekoliko ovdašnjih pekara saznali smo da ima građana, i to na desetine, koji i hljeb uzimaju na crtu. Tu je najviše penzionera, od kojih jedan za "Dan" kaže da ovih dana uglavnom može da priušti samo najosnovnije.
– Ono malo crkavice što smo imali od penzije potrošismo i još se i zadužismo za ovu novu godinu. Uz to ode puno i na lijekove. A živimo skromno da skromnije ne može biti. Naša ekonomska situacija je već dugo katastrofalna. Kažu da će nam povećati penzije, ali će i to povećanje vjerovatno pojesti inflacija – rekao nam je taj Bjelopoljac.
Izvor:Dan
Komentari