Još jedna lazna dojava o bombi ispraznila je jutros kancelarije Vrhovnog, Aplacionog i Višeg suda, tužilaštva i Glavnog grada. Prije nego što su se zaposleni vratili na posao, pripadnici antidiverzione jedinice utvrdili su da u zgradama nema eksplozivnih naprava.
A da u Crnoj Gori ne postoji svijest koliko je slanje lažne dojave ozbiljan prekršaj tvrde IT stručnjaci. Dejan Abazović kaže da se počinioci ovakvih djela moraju ozbiljno sankcionisati.
"Ja mislim da bi za početak bilo dovoljno da se one primjenjuju u punoj mjeri i da se te sankcije na neki način publikuju kako bi se stvarno podizala ta svijest o veličini prekršaja. Treba stvarati sliku koja je realna da će ljudi na kraju krajeva ići u zatvor ako ne što drugo", istakao je Abazović.
Oni koji ovakve mjelove šalju, tehnički su uvijek potkovani i metode kojima pribjegavaju, tvrdi Abazović, nijesu naivne.
"To može biti ozbiljan posao da se dođe do počinioca u tehnološkom smislu ukoliko se koriste razne tehnologije, pogotovo ako se šalje iz inostranstva i prikrivaju tragovi", kazao je Abazović.
U najvećem broju slučajeva otkriju se počinioci jer naše institucije, kaže Abazović, imaju dobre forenzičke timove i saradnju sa međunarodnim institucijama. Tokom protekle godine lažne dojave osim pravosudnim organima, stizale su i obrazvnim ustanovama širom Crne Gore.
Izvor RTCG
Komentari