Ovogodišnji rang Crne Gore, kako su kazali iz ove nevladine organizacije, predstavlja minimalni napredak u odnosu na prethodnu godinu i ne izlazi značajno iz okvira onoga što je bio index percepcije korupcije prije smjene dugogodišnje vlasti Demokratske partije socijalista i njenog predsjednika Mila Đukanovića.
”To potvrđuje da sistem zarobljene države ima dalekosežne i dugotrajne posljedice, ali i da među nosicima vlasti nakon DPS-a još ne postoji dovoljan politički momentum za isporučivanje značajnih i održivih rezultata u borbu protiv korupcije. Percepcija korupcije je donekle uslovljena i značajnim očekivanjima građana da će nove vlasti napraviti otklon od korupcionaških praksi i otpočeti mukotrpan process oslobađanja ključnih institucija od uticaja, kako organizovanog kriminala, tako i političkih partija”, rekli su iz MANS-a.
Izvještaj Transparensi internešenela (Transparency International) posebno podvlači izazove koji stoje pred pravosuđem i u tom smislu je, kako su naveli, na liniji i sa posljednjim izvještajem Evropske komisije o napretku Crne Gore u EU integracijama, gdje se takođe problematizuje efikasnost pravosuđe, naročito u slučajevima visoke korupcije.
” Izbor novog vrhovnog državnog tužioca nakon višegodišnjeg vd-stanja percipirano je kao dobar osnov za početak reforme tužilaštva, a u narednom periodu ćemo vidjeti do koje mjere na toj adresi stanuje politička volja i hrabrost da se otvore upravo oni slučajevi zbog kojih Crna Gora i dalje ima ograničeni napredak u borbi protiv korupcije”, naveli su iz MANS-a.
Ti slučajevi bez izuzetka uključuju, kako ističu, upravo one predmete političke korupcije, pranja novca, nezakonitog bogaćenja koji Crnu Goru i dalje drže na mapi zemalja sa nedovoljno razvijenom vladavinom prava koje svojim građanima ne mogu da garantuju pravdu.
Komentari