Od ambasade do estrade, tako izgleda profil ljudi kojima je Srbija posljednjih godina izdala zabranu ulaska u zemlju. Ovo su primjeri koji su najviše odjeknuli u javnosti, piše N1.
Pošto je Crna Gora protjerala srpskog ambasadora Vladimira Božovića i optužila ga za miješanje u unutrašnje stvari zemlje – Srbija uzvraća. Crnogorski ambasador Tarzan Milošević protjeran je iz Srbije 2020. godine.
Još poznatiji je slučaj hrvatskog diplomate Hrvoja Šnajdera krajem 2023. godine. Odluka o protjerivanju je zvanično pravdana kršenjem Bečke konvencije o diplomatskim odnosima.
Međutim, tabloidi bliski vlasti prenijeli su da je pravi razlog špijunaža.
I pjevačice moraju da vode računa šta pričaju i rade. Ili, kao u slučaju crnogorske pjevačice Jadranke Barjaktarević, šta pjevaju. Naime, ona je na jednoj proslavi 2020. godine izmijenila stihove pjesme i izgovorila “ne može nam niko ništa, jači smo od Srbije“. Zabranjen joj je ulazak u Srbiju, kako su mediji prenijeli – zbog govora mržnje.
Bosansko-hercegovački glumac Feđa Štukan saznao je za zabranu ulaska pošto je u Beogradu učestvovao na protestu Srbija protiv nasilja. Slično je prošla i njegova sugrađanka pjevačica Selma Bajrami. Krajem 2023. godine, burne reakcije izvao je snimak sa nastupa gdje pjeva albansku pjesmu i rukama pokazuje dvoglavog orla.
U januaru je vraćena sa beogradskog aerodroma, a da je lično naredio zabranu ulaska pohvalio se šef BIA Aleksandar Vulin.
“Ne možete pokazivati simbole ‘Velike Albanije’ i uzimati novac u Srbiji. Kome je ‘Velika Albanija’ ponos, Srbija ne treba da bude tezga. Kao što sam rekao, dok sam služio Srbiji kao direktor BIA izdao sam jedan broj naredbi koje se odnose na sve one koji gaze dostojanstvo Srbije i našeg naroda. Ne znam koje naredbe su ostale na snazi ali najbolje da izdajnici i oni koji misle da se može nekažnjeno pljuvati po Srbiji to sami provjere“, naveo je Vulin.
Nisu po volji srpskih bezbjednosnih službi bili ni ruski politički migranti.
Protjerani su ili je to Srbija pokušala u više navrata organizatori i učesnici antiratnih protesta i kulturnih događaja u Beogradu. Među njima je porodica Elizabet i Jevgenij Iržanski, Petar Nikitin proveo je više od 40 sati na beogradskom aerodromu, a poznat je i slučaj ruskog opozicionog političara Vladimira Volokhonskog iz Sant Petesburga.
MUP I BIA nikada nisu obrazložili zašto su ovi ruski državljani označeni kao prijetnja. Slučajno ili ne, bivši direktor Bezbjednosno informativne agencije bio je pod pritiskom da podnese ostavku, između ostalog i zato što je označen kao „ruski čovjek“.
Upravo ruska služba odlikovala je Vulina za profesionalizam i doprinos saradnji srpske i ruske službe, a od predsjednika Vladimira Putina dobio je Orden prijateljstva – pohvalio se Vulinov Pokret socijalista.
Komentari