Rasprava i izjašnjavanje u vezi sa Prijedlogom nacrta izmjena i dopuna Etičkog kodeksa Javnog servisa rezultirala je juče na sjednici Savjeta RTCG dogovorom da se produži rok za usvajanje tog dokumenta kako bi se prikupile sugestije i izbjegla različita tumačenja koja su i na sjednici izazvala žustru raspravu.
Polemika se kretala od tumačenja da koncept Etičkog kodeksa, pogotovo za novinare, predstavlja neku vrstu ,,disciplinske batine“ i zastrašivanja od strane uprave, dok je dio članova potencirao da ipak mora postojati jasan stav u odnosu na ponašanja i istupe članova kolektiva koji ugrožavaju ugled samog Javnog servisa.
Ocijenjeno je da je radnoj grupi bio ostavljen kratak rok, i da bi trebalo konstruktivno djelovati. Dogovoreno je da do 9. februara se podnose sugestije kako bi trebalo da izgleda kodeks i da se onda do 16. februara definiše konačan dokument.
Pobrkani lončići odgovornosti
Tokom diskusije, članica Savjeta Marijana Camovic-Veličković kazala je da se spornim članom nacrta etičkog kodeksa u članu 5 predviđa da poslodavac odlučuje o tome što doprinosi društvenom ugledu Javnog servisa, čime se daje mogućnost da se pokrene disciplinska odgovornost za narušavanje ugleda.
Pritom je istakla kao nelogično da direktor odlučuje i o potencijalnoj disciplinskoj odgovornosti Savjeta.
Istakla je problem da direktor Boris Raonić progoni zaposlene zbog dijeljenja informacija u zatvorenoj Vajber grupi, a navela je da je ona sama posredno, tužena zbog komentarisanja primanja Vladane Vučelić.
- Vidite koliko moći želite da skoncentrišete u ruke generalnog direktora RTCG Borisa Raonića – rekla je Camović-Veličković komentarišući odredbe izmjena Etičkog kodeksa Javnog servisa.
Ugovori
U kasnijim satima sjednice, Camović-Veličković je pitala Raonića koje od dva mjesta (kreativni direktor ili rukovodilac marketinga) je namijenjeno za Vladanu Vučinić, jer su, kako je kazala ,,određene pozicije upodobljene“. Ona je kazala i da je ,,ovo četvrto ili peto visokopozicionirano mjesto za nju“. Raonić nije dao odgovor na to pitanje.
Potpredsjednica Savjeta Camović-Veličković je na kraju sjednice ponovo podsjetila predsjednika Savjeta Veselina Drljevića da joj dostavi ugovor potpisan sa Borisom Raonićem koji datira iz 2023. godine
Čiji su novinari
Potpredsjednica Savjeta je problematizovala i ustupanje novinara Javnog servisa da budu autori na drugim televizijama u ,,prime time“ terminu. Navela je primjer novinara Marka Vešovića koji takvu emisiju ima na Gradskoj televiziji.
- Etički kodeks je neupotrebljiv, prevazilazi okvire koje bi trebalo da utvrđuje - zaključila je Camović-Veličković.
Generalni direktor Raonić je na to odgovorio da izvrće činjenice povodom angažmana Vešovića, jer se radi o saradnji i emitovanju emisije na dva javna servisa na osnovu memoranduma sa Gradskom TV.
- Član Savjeta ispred sindikata ne zna problematiku, a priča o Zakonu o radu – kazao je Raonić.
U kasnijoj diskusiji, ombudsmanka RTCG Danijela Popović je istakla da mora da se utvrdi tačno čiji je Vešović novinar kada je riječ o njegovom angažmanu na Gradskoj.
Interesi i pozicije moći
Boris Raonić je u polemici sa Camovic-Veličković kazao da ona ne radi u interesu Javnog servisa i zatražio od nje odgovor da li je zbog, kako je naveo, ,,neistina koje iznosi“ spremna da podnese ostavku onog dana kada državni organi odrade svoj posao i pokažu da nemaju uporišta tvrdnje koje ona iznosi.
- Meni ne možete napraviti štetu, ali radite protiv interesa Javnog servisa - kazao Raonić.
Camović-Veličković je poručila Raoniću da je ,,pobrkao lončiće“.
- Mi biramo generalnog direktora, ali Vi ste sebe projektovali u poziciju moći i tražite ostavku člana Savjeta. Birao me je parlament i ja nastupam nezavisno. Ne možete me diskreditovati, pogotovo Vi, koji tu ne možete da budete na mjestu direktora. Brend Javnog servisa nijeste Vi. Nevjerovatno što govorite - kazala je Camović-Veličković.
Raonić je kazao da je procedura bila takva „zbog kolizije dva zakona“.
- Sud je vagao po jednom zakonu. Ponovo ću vas pitati da li performansom i dijeljenjem netačnih informacija radite protiv Javnog servisa i u korist druge kuće - rekao je Raonić.
Novinar Javnog servisa Žarko Božović, ispred reprezentativne sindikalne organizacije te kuće, kazao je da, ako se Kodeks usvoji, treba da bude preispitan pred državnim organima.
- Član 5 Prijedloga izmjena Etičkog kodeksa govori o odobrenju. Da li to znači da zaposlenom, ako dođe u posjed dokumenta koji govori o nezakonitom radu pretpostavljenog, treba da ima dozvoliu od tog pretpostavljenog da ga objavi - upitao je Božović.
Raonić je rekao da su iznešeni i poslovni ugovori i podaci na sjednici Savjeta, te da se dešavalo da neka druga medijska kuća podnese ponude pa RTCG zbog toga izgubi posao.
- Iznose se falsifikovani ili nevalidni dokumenti iz kuće koji su stavljeni van snage, a zbog pojedinih takvih primjera se sada vode sporovi – rekao je Raonić.
Filip Lazović je kazao da je član 5 neophodan i da zaposleni moraju da se uzdržavaju od aktivnosti koje narušavaju ugled kuće
- Zato smatram dobar prijedlog Miranovića za konstituisanje etičkog odbora - rekao je on.
A Miranović se osvrnuo na aktuelni etički kodeks u svijetu pripremljenih izmjena koje su na dnevnom redu sjednice Savjeta RTCG. On je kazao da dolazi iz oblasti koja jasno prepoznaje razliku između disciplinske i etičke odgovornosti.
Prema njegovim riječima, kada neko izrekne kaznu da se, recimo, sudije ili profesori ne ponašaju u skladu sa kodeksom, to je ipak teška, moralna kazna. Zbog toga se založio za uvođenje moralne kazne za kršenje etičkog kodeksa u RTCG.
- I da se razmišlja o formiranju etičkog odbora sastavljenog od zaposlenih i da oni odlučuju – preložio je on.
Naglasio je da namjera i cilj kodeksa nije gušenje kritičke misli, već pravila dobrog i primjerenog odnosa prema poslu i profesiji.
Ko je odgovoran za emisiju s Marijom Vuković
Na sjednici je pokrenuto i pitanje sporne emisije sa Marijom Vuković, u kojoj je orla nazvala kokoškom sa zastave.
Ombudsmanka Popović je rekla da je ta emisija sporna i da je veliki propust, posebno jer se i reprizirala.
Camović-Veličković je kazala da je odgovornost onoga ko je pustio tu emisiju.
- To nije uživo da mu promakne kokoška na zastavi. To je pušteno namjerno. Čeka se burna reakcija javnosti, a da se sopstvena greška ne vidi... Samoregulacija u Javnom servisu ne funkcioniše – poručila je potpredsjednica Savjeta.
Raonić je odgovorio da ,,niko nije namjerno htio da smjesti aferu Vuković“. On je kazao da joj je ta situacija jako teško pala.
- Toj ženi je mnogo teško, uredniku takođe. Nemojte misliti da mi anuliramo krivice... – rekao je on.
Izvor:Pobjeda
Komentari