– Plan je da izradimo predlog praktičnih politika na lokalnom nivou, koji podrazumijeva sistem zaštite i analizu rada institucija. Inače analiza se odvijala kroz istraživanja koja smo radili za 2021. i 2022. godinu, a obuhvatili smo sve potpisnike Protokola o postupanju, prevenciji i zaštiti od nasilja koji su inače i učesici obuke - kazala je Nada Ristanović, koordinatorka projekta i predstavnica SOS telefona za žrtve nasilja - Bijelo Polje.
Ristanović naglašava da je cvilj akreditovanog programa da osobe koje su učestvovale na ovom treningu dobiju sertifikate od strane Zavoda za socijalnu i dečju zaštitu, kako bi dobili licencu i mogli nesmetano da pružaju usluge.
– Kada su u pitanju procedure i institucionalna saradnja u vezi sa porodičnim nasiljem i nasiljem nad ženama Protokolom o postupanju, prevenciji i zaštiti od nasilja je sve propisano i potrebno je da se obezbijedi bezbjednost i sigurnost žrtve, što je prioritet, kao i bezbjednost i dobrobit djeteta. Takođe, za nasilno ponašanje odgovoran je isključivo učinilac, a sve intervencije treba da uzmu u obzir nejednakost moći između žrtava nasilja u porodici i nasilnika, kao i poštovanje prava i dostojanstvo žrtve. Potrebna je i hitnost postupanja, i prema tom problemu se odnositi sa dužnom pažnjom - naglasila je Ristanović.
Predavač na obuci Biljana Zeković istakla je da su učesnici ne samo savladali tehnike i vještine sopstvenog rada nego da saznaju koje su to uloge i odgovornosti drugih institucija u sistemu kako se ne bi pravile greške.
– Institucije misle da je dovoljno da poznaju svoj sisteme rade međutim, ukoliko ne poznaju udio i odgovornost drugih, oni ne mogu da pruže jednu od ključnih zadataka a to je informisanje i upućivanje žrtava nasilja. Tokom obuke smo razgovarali o ulozi svih, kako bi žrtvama nasilja pružili adekvatnu pomoć - kaže Zeković i dodala da je povećan broj žrtava nasilja u porodici.
Izvor Dan
Komentari