U Bijelom Polju održana trodnevna obuka o rodno zasnovanom nasilju: Žrtvi nasilja potrebno obezbijediti sigurnost
SVI UČESNICI OBUKE/ -MILOVAN NOVOVIĆ

U Bijelom Polju održana trodnevna obuka o rodno zasnovanom nasilju: Žrtvi nasilja potrebno obezbijediti sigurnost

U okviru projekta "Zaštita žena od rodno zasnovanog nasilja, uslov demokratije i vladavine prava", koji je podržan od CGO a finansira EU, održana je trodnevna obuka na lokalnom nivou, koja je bila namijenjena službenicima Centra za socijalni rad, doma zdravlja, pravosudnih organa, Policije, obrazovnih ustanova, Male grupne zajednice, Dnevnog centra "Tisa", tužilaštva...Obuku su realizovale predstavnice SOS telefona za djecu i žene žrtve nasilja - Podgorica: Biljana Zeković, Martina Vučelić, Mina Boljević, Marijana Tajić i Snežana Babović.

– Plan je da izradimo predlog praktičnih politika na lokalnom nivou, koji podrazumijeva sistem zaštite i analizu rada institucija. Inače analiza se odvijala kroz istraživanja koja smo radili za 2021. i 2022. godinu, a obuhvatili smo sve potpisnike Protokola o postupanju, prevenciji i zaštiti od nasilja koji su inače i učesici obuke - kazala je Nada Ristanović, koordinatorka projekta i predstavnica SOS telefona za žrtve nasilja - Bijelo Polje.

Ristanović naglašava da je cvilj akreditovanog programa da osobe koje su učestvovale na ovom treningu dobiju sertifikate od strane Zavoda za socijalnu i dečju zaštitu, kako bi dobili licencu i mogli nesmetano da pružaju usluge.

– Kada su u pitanju procedure i institucionalna saradnja u vezi sa porodičnim nasiljem i nasiljem nad ženama Protokolom o postupanju, prevenciji i zaštiti od nasilja je sve propisano i potrebno je da se obezbijedi bezbjednost i sigurnost žrtve, što je prioritet, kao i bezbjednost i dobrobit djeteta. Takođe, za nasilno ponašanje odgovoran je isključivo učinilac, a sve intervencije treba da uzmu u obzir nejednakost moći između žrtava nasilja u porodici i nasilnika, kao i poštovanje prava i dostojanstvo žrtve. Potrebna je i hitnost postupanja, i prema tom problemu se odnositi sa dužnom pažnjom - naglasila je Ristanović.

Predavač na obuci Biljana Zeković istakla je da su učesnici ne samo savladali tehnike i vještine sopstvenog rada nego da saznaju koje su to uloge i odgovornosti drugih institucija u sistemu kako se ne bi pravile greške.

– Institucije misle da je dovoljno da poznaju svoj sisteme rade međutim, ukoliko ne poznaju udio i odgovornost drugih, oni ne mogu da pruže jednu od ključnih zadataka a to je informisanje i upućivanje žrtava nasilja. Tokom obuke smo razgovarali o ulozi svih, kako bi žrtvama nasilja pružili adekvatnu pomoć - kaže Zeković i dodala da je povećan broj žrtava nasilja u porodici.

Izvor Dan

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.