– Stav Socijaldemokrata je da bez obzira što i mi vidimo potrebu da do lokalnih izbora koje nam na jesen predstoje u tri opštine - imamo sređen jedan dio zakona koji se tiče izborne reforme i izbora. Mi smatramo da bi krajnji rezultat rada Odbora za izbornu reformu trebalo da bude krovni zakon koji će definisati sve vezano za sprovođenje izbora – rekao je Zirojević za Pobjedu.
DOGOVOR
Prema nezvaničnim saznanjima Pobjede, u Odboru je između vlasti i opozicije postignut načelan dogovor da bi dio izbornih zakona trebalo da bude pripremljen do septembra. Odbor je, kako stoji u odluci o njegovom formiranju, dužan da najkasnije do 31. decembra naredne godine pripremi i podnese Skupštini na usvajanje prijedloge zakona i drugih akata u vezi sa ciljem i zadacima tog radnog tijela.
Zirojević je pojasnio da u Crnoj Gori imamo nevjerovatnu situaciju da u pravnom sistemu imamo trenutno 10 do 15 zakona koji se tiču izbora i sprovođenja izbornog procesa.
– Potrebno je da neka zakonska rješenja donesemo u što kraćem roku zbog lokalnih izbora, ali rad Odbora ne treba svesti samo na to, već da to radno tijelo radi duži vremenski preriod, ako treba i do kraja mandata ovog parlamenta, ali da zaista na kraju kao krajnji rezultat rada imamo kvalitetno zakonsko rješenje - krovni zakon koji će definisati sve što se tiče izbora i izbornog procesa, finansiranja i objediniti sve što je sadržano u svim zakonima koji se tiču izbora – rekao je Zirojević.
Odbor ima ukupno 14 članova – po sedam iz vlasti i opozicije.
Zadatak tog radnog tijela je sveobuhvatna reforma i izmjena izbornog zakonodavstva, koja podrazumijeva implementaciju preporuka iz izvještaja Evropske komisije o napretku i izvještaja OEBS/ODIHR misije.
ZADACI ODBORA
Odbor bi trebalo da definiše prijedloge zakona o izboru odbornika i poslanika, o biračkom spisku, o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja i zakona o registrima prebivališta i boravišta. Među zadacima tog skupštinskog tijela je i analiza primjene zakona o ličnoj karti, o crnogorskom državljanstvu i o političkim partijama, uz eventualnu pripremu prijedloga izmjena i dopuna zakona ukoliko se ispostave korisnim i neophodnim za realizaciju postavijenih ciljeva.
– Zatim jačanje sveukupnih kapaciteta, profesionalizma i transparentnosti organa značajnih za izborne procese, uključujući Državnu izbornu komisiju i Agenciju za sprečavanje korupcije, čiji je cilj, imeđu ostalog, i jačanje povjerenja javnosti u njihov rad – navodi se u odluci.
Zadatak Odbora je i dalje dogradnja i izmjena opštih ambijentalnih uslova za sprovođenje izbora, koja podrazumijeva definisanje prijedloga kodeksa etičkog ponašanja u izbornim kampanjama, definisanje rješenja o načinu održavanja lokalnih izbora u svim jedinicama lokalne samouprave u jednom danu.
Analiza preliminarnih rezultata popisa pokazuje da Crna Gora nema niti ažuriran, niti tačan birački spisak i da je ta ključna baza podataka je puna duplih birača jer se gotovo izjednačio broj birača sa brojem stanovnika.
Prema preliminarnim rezultatima popisa stanovništva, domaćinstava i stanova u 2023. godini, u Crnoj Gori živi 633.158 stanovnika. U biračkom spisku Crne Gore u junu 2023. godine bilo je 542.500 birača, dok ih trenutno ima oko 550.000. Imajući u vidu da u Crnoj Gori zvanično, prema podacima sa popisa, ima 633.158 stanovnika, ispada da je broj birača u odnosu na broj stanovnika
čak 86 odsto. Ako oduzmemo broj stranaca kojih je 93.000, kako je to zvanično saopštio MUP, onda dolazimo do nevjerovatnog podatka: u Crnoj Gori imamo veći broj birača od građana.
NESRAZMJERA
Ta ogromna nesrazmjera između broja birača i broja stanovnika, ukazuje i ključni je dokaz da birački spisak nije tačan niti ažuriran. Evropski standard je da taj odnos bude 70 odsto.
Analiza Pobjede ukazuje na još jednu matematičku nelogičnost: ako u Crnoj Gori ima 633.158 stanovnika i od tog broja oduzmemo broj stranaca kao i maloljetnih lica dolazi se do zaključka da u biračkom spisku može biti maksimalno 470.000 birača što znači da je ostatak od osamdesetak hiljada dupli birači.
Preliminarni rezultati popisa snažno su potvrdili i dokazali tezu Zlatka Vujovića da postoji najmanje 60.000 duplih birača koji nezakonito, osim u Crnoj Gori, glasaju i u Srbiji. CEMI je tim povodom uputio zvaničnu inicijativu Njemačkoj koja koordinira Berlinskim procesom o uparivanju baze podataka Crne Gore, Srbije i BiH.
Izvor: Pobjeda
Komentari