- To bi bilo ilegalno i vodilo bi višegodišnjem parničenju, budući da bi Moskva takvu akciju osporavala pred sudovima - prenio je Rojters izjavu Peskova.
Ovo upozorenje Kremlja uslijedilo je nakon što je londonski „Fajnenšal tajms” u subotu objavio tekst o planu G7 da zamrznute ruske pare koristi kao „kolateral” za buduće zaduživanje radi pomoći obnovi i izgradnji Ukrajine.
- Još ne znamo koliko ovakva publikacija odgovara realnosti. Postoji li stvarno takav plan? Treba sačekati zvanično saopštenje. Znamo da čak i najozbiljniji mediji, nažalost, svjesno ili nesvjesno prave dosta grešaka - dodao je juče Peskov.
Američka administracija već je potvrdila da sa saveznicima i partnerima vodi intenzivne pregovore o mogućnosti konfiskovanja ruskog državnog novca koji se zatekao na Zapadu prije izbijanja sukoba u Ukrajini. U međuvremenu, Francuska, Njemačka i Italija izrazile su skepsu prema takvom potezu bez presedana, upozoravajući na neizvjesne pravne i druge moguće posledice.
- Ukoliko bi došlo do konfiskacije ruskog novca zamrznutog na Zapadu, onda bi sredstva stranih investitora položena na specijalnim, takozvanim Ce-računima u Rusiji, mogla da snađe ista sudbina - prenio je Rojters u decembru, pozivajući se na „pojedine ruske zvaničnike”.
Koliko je novca sa Zapada na Ce računima u Rusiji, izgleda nije sasvim jasno, ali „ruski zvaničnici navode da je ta suma uporediva s onih 300 milijardi dolara zamrznute ruske aktive na Zapadu”, navela je britanska agencija.
- Ako nešto naše bude konfiskovano, vidjećemo šta ćemo mi konfiskovati. I to ćemo smjesta uraditi - najavio je tada Peskov, da bi juče upozorio da „oni koji donose odluke o takvim potezima moraju biti svjesni neminovnosti ovakvih posledica. Pratimo razvoj, veoma pažljivo”.
Kakva je dalja sudbina basnoslovnog novca Rusije zamrznutog na Zapadu, kao i profita koje lavovski dio tih para ostvaruje, neizvjesno je, uz najave da će G7 o tome odlučivati u veoma bliskoj budućnosti.
Komentari