Srbljak je istakao da je problem veliki i da ljekari sa sjevera Kosova i Metohije već mjesecima ne uspijevaju da ga riješe.
On je naveo da Ministarstvo zdravlja Srbije redovno šalje lijekove i medicinski materijal prema potrebama srpskih zdravstvenih ustanova, ali oni ne stižu do odredišta jer se prištinska administracija poziva na svoje carinske propise o uvozu lijekova, iako se oni zapravo ne uvoze, već samo distribuiraju u okviru zdravstvenog sistema Srbije.
- Imali smo prije nekoliko mjeseci problem nabavke kiseonika za operacione sale, koji je riješen tek posle pisanja u medijima i reakcije međunarodne zajednice- rekao je Srbljak.
On je naglasio da kosovska carina nema nijedan jedini argument da spriječi lijekove da dođu do zdravstvenih ustanova na sjeveru Kosova i Metohije.
- Nemamo kontakt ni sa jednim dobavljačem ljekova, već ih, kao dio sistema, dobijamo od Ministarstva zdravlja Srbije. U obavezi smo da liječimo sve pacijente koji pripadaju Republičkom fondu zdravstvenog osiguranja, a među njima ima mnogo Albanaca sa srpskim dokumentima koji koriste naše usluge. Pokušali smo više puta da kontaktiramo prištinsku administracijom u vezi sa ovim problemom, ali oni se, jednostavno, prave ludi - rekao je Srbljak.
On je ocijenio da ova opstrukcija rada zdravstvenih ustanova na Kosovu i Metohiji koji su u zdravstvenom sistemu Srbije, među kojima je Kliničko bolnički centar Priština sa sjedištem u Gračanici, nikako nije slučajna.
- To je nama, koji ovdje živimo, sasvim jasno, ali način da se problem riješi mora da se pronađe, jer ljudi umiru - rekao je Srbljak za "Juronjuz".
Ljekova neophodnih za bolničko liječenje u Sjevernoj Mitrovici ima, ali samo u pojedinim privatnim apotekama, dok neki zamjenski medikamenti postoje i u apotekama koje drže Albanci.
Komentari