Stop diskriminaciji žena sa invaliditetom
UČESNICI JEDNE OD RADIONICA/ MILOVAN NOVOVIĆ

Stop diskriminaciji žena sa invaliditetom

Opštinsko udruženje oboljelih od multiple skleroze Bijelo Polje u partnerstvu sa Organizacijom slijepih za opštine Bijelo Polje i Mojkovac, drugarski i timski održalo je nekoliko psiholoških radionica u okviru projekata "Stop diskriminaciji žena sa invaliditetom u ruralnom području opština Bijelo Polje i Mojkovac" i "LSI imaju pravo na zdravlje". Radionice su održane u prostorijama Organizacije slijepih za opštine Bijelo Polje i Mojkovac, koja u oba ova projekta nastupa u partnerskom odnosu sa Opštinskim udruženjem oboljelih od multiple skleroze Bijelo Polje. Radionice vodi psiholog Rada Femić, koja je naglasila da obrađena tema predstavlja i cilj radionice, odnosno da se lica s invaliditetom osnaže, da im se pruži podrška u situacijama kada se osjećaju diskriminisano ili kada misle da je neko njihovo pravo ugroženo.

– Na ovim radionicama LSI se osnažuju da imaju formirani stav i da su odlučni da se bore za neko svoje pravo, odnosno da se zauzmu za lična prava i izražavanje misli, osjećanja i stavova na direktan, iskren, umjeren i adekvatan način – kaže Femić.

Psiholog Antonija Zejak je sa učesnicima radionice podijelila iskustva suočavanja sa posledicama manjinskog stresa, koje uključuju diskriminaciju, stigmatizaciju, te nedostatak podrške.

– Zajedno su definisani ciljevi za budući rad koji se orijentišu na prepoznavanju i adekvatnom reagovanju na diskriminaciju, te usvajanje seta vještina suočavanja i prevladavanja uticaja stresa – kaže Zejak.

Sekretar Organizacije slijepih za opštine Bijelo Polje i Mojkovac Mirsad Dlakić navodi da su učesnici radionice iznosili svoja mišljenja o diskriminaciji i navodili primjere iz svakodnevnog života.

– Ovo je pravi način da lica sa invaliditetom budu uključena u društvenu zajednicu i postanu vidljivi – kaže Dlakić.

Predsjednica Opštinskog udruženja oboljelih od multiple skleroze Lidija Guberinić ističe da je na radionicama razvijan potpuno opušten razgovor, kao metode borbe protiv socijalne izolacije OSI i njihovu povećanu vidljivost u društvu.

– Usput, nastojimo da prikažemo i ljepote našeg Bijelog Polja u svjetlu socijalne inkluzije – ističe Guberinić.

Prjekte "Stop diskriminaciji žena sa invaliditetom u ruralnom području opština Bijelo Polje i Mojkovac" i "LSI imaju pravo na zdravlje" finansijski su podržali Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava i Ministarstvo zdravlja, prenosi Dan.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.