– Na ovim radionicama LSI se osnažuju da imaju formirani stav i da su odlučni da se bore za neko svoje pravo, odnosno da se zauzmu za lična prava i izražavanje misli, osjećanja i stavova na direktan, iskren, umjeren i adekvatan način – kaže Femić.
Psiholog Antonija Zejak je sa učesnicima radionice podijelila iskustva suočavanja sa posledicama manjinskog stresa, koje uključuju diskriminaciju, stigmatizaciju, te nedostatak podrške.
– Zajedno su definisani ciljevi za budući rad koji se orijentišu na prepoznavanju i adekvatnom reagovanju na diskriminaciju, te usvajanje seta vještina suočavanja i prevladavanja uticaja stresa – kaže Zejak.
Sekretar Organizacije slijepih za opštine Bijelo Polje i Mojkovac Mirsad Dlakić navodi da su učesnici radionice iznosili svoja mišljenja o diskriminaciji i navodili primjere iz svakodnevnog života.
– Ovo je pravi način da lica sa invaliditetom budu uključena u društvenu zajednicu i postanu vidljivi – kaže Dlakić.
Predsjednica Opštinskog udruženja oboljelih od multiple skleroze Lidija Guberinić ističe da je na radionicama razvijan potpuno opušten razgovor, kao metode borbe protiv socijalne izolacije OSI i njihovu povećanu vidljivost u društvu.
– Usput, nastojimo da prikažemo i ljepote našeg Bijelog Polja u svjetlu socijalne inkluzije – ističe Guberinić.
Prjekte "Stop diskriminaciji žena sa invaliditetom u ruralnom području opština Bijelo Polje i Mojkovac" i "LSI imaju pravo na zdravlje" finansijski su podržali Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava i Ministarstvo zdravlja, prenosi Dan.
Komentari