Štajeh je istakao da je podnio ostavku kako bi se napravio širi konsenzus između Palestinaca o političkim aranžmanima nakon izraelskog rata protiv Hamasa u Pojasu Gaze.
Ovaj potez dolazi usljed sve većeg pritiska SAD na predsjednika Abasa da reorganizuje Palestinsku samoupravu u vrijeme kada su se međunarodni napori intenzivirali sa ciljem da se zaustave borbe u Pojasu Gaze i počne rad na stvaranju političke strukture koja bi vladala tom enklavom posle rata.
Redosljed poteza je takav da sada njegovu ostavku sada mora da prihvati Abas, koji može da zatraži da Štajeh ostane tehnički premijer dok ne dođe trajna zamjena.
Štajeh, ekonomista koji je preuzeo funkciju 2019. godine, rekao je, kada je riječ o novoj vladi i političkim aranžmanima, da bi u sljedećoj fazi trebalo da se uzme u obzir realnost u Gazi, koja je opustošena jakim borbama i bombardovanjem u prethodnih nepunih pet mjeseci.
“Trebalo bi da bude govora o nacionalnom jedinstvu i hitnoj potrebi za unutar-palestinskim konsenzusom”, ocijenio je on. Kao dodatak, “to bi zahtijevalo proširenje ovlašćenja Palestinske samouprave na cijelu zemlju, Palestinu”, ističe Štajeh.
Palestinska samouprava, formirana prije 30 godina na osnovama mirovnog sporazuma iz Osla, ima ograničenu vlast nad dijelovima okupirane Zapadne teritorije, ali je izgubila vlast u Gazi, nakon političke borbe sa Hamasom 2007. godine.
Fatah, frakcija koja kontroliše Palestinsku samoupravu, i Hamas, načinili su napore da se postigne sporazum oko ujedinjene vlade i treba da se susretnu u Moskvi u srijedu.
Visoki zvaničnik Hamasa Sami Abu Zuhri rekao je da taj potez treba da bude ispraćen širim sporazumom o upravljanju za Palestince.
“Ostavka Štajehove vlade ima smisla samo ukoliko je u kontekstu nacionalnog konsenzusa za aranžmane za narednu fazu”, rekao je visoki Abu Zuhri za Rojters. Izrael je, međutim, obećao da će totalno uništiti Hamas zbog bezbjednosnih razloga i da neće prihvatiti da Palestinska samouprava vlada Gazom nakon rata.
Izvor: RTS
Komentari