Problematično je i to što, ističe Odžić, bi država do kraja godine mogla da se zaduži za dodatnih milijardu eura.
„Slabije punjenje budžeta od planiranog, pad robne razmjene, kao i izvoza, samo su neki od faktora koji su “požurili” vladajuću garnituru da posegnu za zaduživanjem. Nameće se i realno pitanje, koliko se od tog zaduženja planira realizovati emisiju hartija od vrijednosti, a koliko kod komercijalnih banaka i inostranih finansijskih institucija. Ovo je jako bitno jer nije nevažno da li uzimamo stotine miliona po 3.7 posto ili vrtoglavih 6.8 posto, što je bio slučaj prilikom posljednjeg zaduženja. Važno je napomenuti da ni euro od prošlog, ali ni od ovog, neće biti utrošeno na kapitalne projekte nego isključivo na tekuću potrošnju i pokrivanje dospjelih dugovanja“, kazao je Odžić.
Hoće li ova garnitura, upitao je on, kao i Vučić u Srbiji, i poslije ovoliko godina kriviti “bivši režim” za sadašnje rupe u budzetu?!
„Naravno nameće se i pitanje ako imamo tolike “rupe” u budžetu,kako će se realizovati obećanje koje ih je dovelo do vlast, a koje po priznanju Predsjednika Milatovića ni oni sami nijesu vidjeli na papiru. Ako su i to planirali da urade uz pomoć zaduženja, a na račun budućih generacija, samo kako bi mogli izaći na izbore, onda to predstavlja organizovano urušavanje finansijskog sistema države! Bilo kako bilo, iako tajno, novi-stari “eksperti” nas guraju u finansijki ambis, dok se skreće pažnja na već uništeni bezbjedonosni sektor, kao i urušavanje spoljne politike države“, zaključio je Odžić.
Izvor: Portal Analitika
Komentari