"Želim da nas danas čuju žene u svim gradovima Srbije i u regionu, sve one čiji je rad potplaćen ili neplaćen. Danas smo tu za sve njih", rekla je na protestu jedna od organizatorki Iva Parađanin.
Na skup je pozvala Neformalna mreža feminističkih i ženskih grupa i nezavisnih aktivistkinja kako bi skrenula pažnju i na porast nasilja u društvu u Srbiji i "odlučno stala u odbranu slobode mišljenja, govora i okupljanja u vrijeme progona aktivistkinja, novinarki i političarki".
Učesnice i učesnici protesta šetaju centralnim beogradskim ulicama, a kolona se kreće u tišini u znak poštovanja prema žrtvama masovne pucnjave u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" u Beogradu 3. maja 2023.
"Osmog marta 2024. godine odlučno stajemo zajedno i solidarno branimo osvojena prava, nastavljamo borbu za punu ravnopravnost i zauzimamo prvu liniju u osvajanju slobode", navodi se u saopštenju dostavljenom medijima.
Organizatorke se zalažu za dostojanstven rad i platu za život, odbranu ženskih političkih prava, siguran porođaj i reproduktivna prava.
U saopštenju su prenijele i poruku mira:
"U vrijeme globalnih sukoba, zalažemo se za prekid ratnih dejstava i pravdu za sve žrtve. Stojimo uz žene, autohtone narode i migrante koji su najviše su pogođeni ekološkom nepravdom".
Od kad i zašto se obeležava 8. mart?
Žene zaposlene u industriji odeće i tekstila javno su protestovale prvi put 8. marta 1857. godine u Njujorku u Sjedinjenim Američkim Državama zbog loših uslova rada i niskih plata.
Demonstrantkinje je rasterala policija. Dva meseca kasnije žene su osnovale sindikat.
Prva međunarodna ženska konferencija održana je 1910. godine u Kopenhagenu u organizaciji Socijalističke internacionale, kada je ustanovljen Međunarodni dan žena, na predlog Klare Cetkin, koja je bila članica Njemačke socijalističke partije.
Ujedinjene nacije (UN) su 1975. godine, koja je inače bila proglašena Međunarodnom godinom žene, zvanično počele da obeležavaju ovaj praznik pod nazivom Međunarodni dan žena. Dve godine kasnije Generalna skupština UN-a je rezolucijom proglasila 8. mart Danom ženskih prava i međunarodnog mira.
Izvor:Slobodna Evropa
Komentari