Varadkar, koji se zalagao za glasanje da se rodna ravnopravnost unese u ustav uklanjanjem "veoma staromodnog jezika" i pokušao da prepozna realnost modernog porodičnog života, rekao je da su birači nanJeli "dva šamara" vladi.
"Ima mnogo ljudi koji su ovo pogrešno razumeli i ja sam svakako jedan od njih", rekao je on.
Protivnici promena su tvrdili da su formulacije izmene ustava loše osmišljene, što je argument koji je izgleda dobio na snazi u poslednjim danima kampanje. Birači su rekli da su zbunjeni pitanjima, a drugi su rekli da se plaše da će promene dovesti do neželjenih posledica.
Na referendum se gledalo kao na deo evolucije Irske od konzervativne, pretežno rimokatoličke zemlje u kojoj su razvodi i abortusi bili nezakoniti, do sve raznovrsnijeg i socijalno liberalnijeg društva. Procenat stanovnika koji su katolici pao je sa 94,9 odsto 1961. na 69 odsto u 2022, pokazuju podaci Centralnog zavoda za statistiku.
Abortus i istopolni brakovi legalizovani u Sjevernoj Irskoj
Društvena transformacija se ogleda u nizu izmena irskog Ustava, koji datira iz 1937. godine. Irski glasači su legalizovali razvod na referendumu 1995. godine, podržali istopolne brakove 2015. i ukinuli zabranu abortusa 2018.
Prvo pitanje na poslednjem referendumu se odnosilo na deo ustava koji obavezuje na zaštitu porodice kao primarne jedinice društva. Od birača je traženo da se ukloni odrednicu braka kao osnove "na kojoj se zasniva porodica" i zameni klauzulom u kojoj se kaže da se porodice mogu zasnivati "na braku ili drugim trajnim vezama". Da je usvojen, to bi bio 39. amandman ustava.
Predloženi 40. amandman bi uklonio formulaciju da mesto žene u domu nudi opšte dobro koje ne može da obezbedi država i izbrisao rečenicu da majke ne bi trebalo da budu obavezne da rade iz ekonomske nužde ako bi time zanemarile svoje obaveze kod kuće. Dodala bi se klauzula koja kaže da će država nastojati da podrži da " članova porodice međusobno pružaju negu".
Varadkar je rekao da njegov tabor nije ubedio ljude u potrebu za glasanjem, bez obzira na to kako su pitanja formulisana. Pristalice amandmana i protivnici kažu da vlada nije uspela da objasni zašto je promena neophodna, nije je pokrenula snažnu kampanju.
Debata oko ovih amandmana je bila manje žestoka od sporenja oko abortusa i gej brakova. Sve glavne političke stranke Irske podržale su promene, uključujući centrističke koalicione partnere u vladi Fianu fojl (Vojnici sudbine) i Fina Gejl (Galsko pleme) i najveću opozicionu stranku Šin fejn (Mi sami).
Jedna politička partija koja je pozvala da se glasa protiv promena bila je Aontu, tradicionalistička grupa koja se odvojila od Šin fejna zbog podrške te partije legalizaciji abortusa.
Izvor: Reuters
Komentari