On je tokom sastanka sa lokalnim japanskim predstavnicima u Fukušimi izjavio da je ispuštanje obavljeno u skladu sa bezbjednosnim standardima i da zabrane uvoza proizvoda iz te oblasti koje su neke države uvele, nemaju opravdanje.
Grosi je juče stigao u svoju prvu posjetu Japanu od avgusta prošle godine, kada je počelo ispuštanje voda, a razgovaraće sa zvaničnicima zemlje i o daljoj saradnji u promovisanju kontrolisane upotrebe nuklearne energije.
Njegova posjeta dolazi dva dana nakon što je Japan obilježio 13 godina od zemljotresa i cunamija, 11. marta 2011, koji su izazvali katastrofu u Fukušimi.
Grosi je danas postrojenje iz kojeg su otpadne vode ispuštene, obišao u pratnji zvaničnika elektrane. IAEA je u izvještaju naveo da je uticaj voda na okolinu zanemarljiv i da je cijeli proces ispuštanja ispunjava međunarodne bezbjednosne standarde.
Cunami je 2011. godine izazvao kvar na tri reaktora nuklearne elektrane u Fukušimi što je dovelo do curenja radioaktivnih supstanci i zbog toga je nekoliko desetina hiljada stanovnika okolnih područja moralo hitno da napusti svoje domove.
Očekuje se da će radovi na dekontaminaciji i obnovi elektrane trajati još nekoliko decenija, ali se Japan suočava sa neposrednim problemom skladištenja oko 1,33 miliona tona vode kišnice, podzemnih i voda potrebnih za hlađenje nuklearnih reaktora.
Japanska Vlada ispustila je u okean dio otpadnih voda nakon što su one tretirane kroz sistem za dekontaminaciju koji uklanja radioaktivne elemente, osim tricijuma koji će biti u razblaženoj formi, prenosi Pobjeda.
Komentari