Kako internet utiče na ljudski mozak?
Ilustracija

Internet kao medij može doslovno izmijeniti naš mozak

Kako internet utiče na ljudski mozak?

"Da li nas Gugl zaglupljuje?" Pitanje koje je Nikolas Kar postavio u svom čuvenom eseju izazvalo je buru polemika, odobravanja, negodovanja, preispitivanja, ali i ozbiljnih naučnih istraživanja.

Plod svojih saznanja i višegodišnjeg proučavanja uticaja digitalne tehnologije i kulture na kognitivne sposobnosti ljudi, autor je pretočio u knjigu "Plitko – kako internet mijenja način na koji mislimo, čitamo i pamtimo", koja je pobudila veliko interesovanje u čitavom svijetu, prenosi B92.

Njena tema je paradoks modernih vremena koji nije teško uočiti: informacije nikada nijesu bile dostupnije, kompletna riznica znanja civilizacije je na dohvat ruke, na raspolaganju su nam računari, mobilni telefoni i tableti sa mogućnostima koje su ne tako davno bile samo u domenu naučne fantastike. Pa ipak, moć koncentracije, upijanja podataka, analitičkog razmišljanja i donošenja zaključaka, pred teškim je izazovima u globalnom informatičkom dobu.

Hiperprodukcija informacija u digitalnom obliku, permanentna povezanost sa internetom i stvaranje čitavih supkultura virtuelnog života na društvenim mrežama, neminovno su uzeli svoj danak. Kako autor elokventno, zanimljivo i argumentovano pokazuje u knjizi "Plitko", savremeni čitaoci gube sposobnost za dublje čitanje teksta, preleću pasuse, nijesu u stanju da se usredsrede na pisanu riječ, slabije pamte jer su uljuljkani u to da uvjek i sve mogu da pronađu na "mreži".

Nikolas Kar ne daje nikakva sumorna niti utopistička predviđanja, već nudi istorijski uvid u to da na dugi rok sam medij, više nego sadržaj medija, utiče na naše razmišljanje i djelovanje. Kao prozor u svijet i u nas same, popularni medij oblikuje ono što vidimo i kako to vidimo – naposletku, ako se njime dovoljno služimo, on nas mijenja, i kao pojedince i kao društvo.Upravo je to fascinantan uvid ove knjige, da internet kao medij može doslovno izmijeniti naš mozak.