Ipak, kada se taj podatak uporedi sa onima iz poslednje Strategije za očuvanje i unapređenje reproduktivnog i seksualnog zdravlja, koja je važila za period od 2013. do 2020. godine, prema kojoj je godišnje prekidano 1.400 trudnoća, može se zaključiti da je broj abortusa u našoj državi smanjen.
Prije desetak dana u svjetskim medijima odjeknula je informacija da je Francuska postala prva zemlja na svijetu koja je u Ustav uključila pravo na abortus. Međutim, iz NVO Centar za demokratsku tranziciju ukazali su da je nešto slično imala i Jugoslavija, i to u Ustavu iz 1974. To pravo je opstalo i u državama koje su proistekle iz Jugoslavije, pa i u Crnoj Gori. Ipak, za našu državu se godinama vezuje neslavan rekord jer se nalazi u samom vrhu svjetske ljestvice po neravnoteži broja rođenih djevojčica i dječaka. Iako je abortus dozvoljen do desete nedjelje trudnoće, prekid trudnoće zbog odabira pola je zabranjen.
Iz IJZ preciziraju da je od 2017. do kraja 2022. godine u Crnoj Gori obavljeno tačno 5.000 abortusa, od kojih je većina namjernih, i to 2.859.
– U skladu sa evidencijama u oblasti zdravstva koje se vode u Institutu za javno zdravlje Crne Gore, dostavljamo raspoložive podatke o prekidima trudnoće, na osnovu prijava koje su bolničke zdravstvene ustanove dostavile u periodu od 2017. do 2022. godine. Prikazan je ukupan broj prekida trudnoće, kao i udio namjernih prekida, koji čine veći dio (više od 50 odsto) u ukupnim abortusima u odnosu na spontane, koji nastaju zbog komplikacija u trudnoći – navode iz te zdravstvene institucije.
Iz Ministarstva zdravlja nijesu odgovorili na pitanja "Dana" vezana za temu abortusa, a na sajtu Vlade nijesmo pronašli novu strategiju za očuvanje i unapređenje reproduktivnog i seksualnog zdravlja. S obzirom da je takav dokument postojao do kraja 2020, a pisan je 2013, može se zaključiti da Crna Gora već četvrtu godinu nema strateški dokument za očuvanje i unapređenje reproduktivnog i seksualnog zdravlja.
Raniji podaci su ukazivali da u Crnoj Gori svake godine abortus obavi više od 1.400 žena (do 2013. godine), a Vlada je ranije konstatovala da je zabrinjavajući podatak da je u više od 70 odsto slučajeva riječ o namjernim prekidima trudnoće. Prema novim podacima IJZ, taj procenat je smanjen.
– Statistika Instituta za javno zdravlje pokazuje da se u Crnoj Gori na abortus odlučuju žene koje imaju između 25 i 35 godina – konstatovano je u ranijoj strategiji.
U tom dokumentu je ukazano da privatne ginekološke ambulante ne prijavljuju tačan broj abortusa obavljenih kod njih, tako da sigurne evidencije nema.
– S obzirom na činjenicu da je u 70 odsto slučajeva riječ o namjernim prekidima trudnoće, zaključuje se da će borba države protiv ubrzanog starenja stanovništva i pada nataliteta biti veoma teška – zaključeno je u strategiji.
Komentari