"Sudija za istragu ostavila na snazi rješenje ovog suda kojim je okrivljenom V. E. određen pritvor zbog osnovane sumnje da je izvršio krivično djelo teška krađa, a zbog opasnosti od bjekstva. Kraljevina Švedska je odbacila zamolnicu za ekstradiciju V. E. u odnosu na krivično djelo pripadnost kriminalnoj organizaciji i sprječavanje dokazivanja", piše u saopštenju podgoričkog Osnovnog suda.
Rješenjem sudije za istragu ostavljeno je na snazi rješenje 26. septembra prošle godine, kojim je Eriću određen pritvor zbog osnovane sumnje da je izvršio krivično djelo kriminalno udruživanje, teška krađa i sprječavanje dokazivanja.
"Navedeno lice je do 14.10.2023. godine, bilo u bjekstvu, nakon čega je lišeno slobode u Kraljevini Švedskoj po Interpolovoj potjernici, usljed čega je bio u ekstradicionom pritvoru. Po zamolnici za izručenje u Crnu Goru, Vlada Kraljevine Švedske je donijela odluku da se V. E. izruči Crnoj Gori zbog krivičnog djela teška krađa koje je u skladu sa švedskim zakonom, dok je odbacila zamolnicu koja se odnosi na krivično djelo pripadnosti kriminalnoj organizaciji i sprječavanje dokazivanja, jer navedena djela nisu prepoznata po njihovom Zakonu", piše u saopštenju.
Nakon što je okrivljeni V. E. saslušan na okolnosti za određivanje pritvora, u odnosu na krivično djelo teška krađa sudija za istragu je našla da postoje konkretne okolnosti koje ukazuju na opasnost od bjekstva.
Pritvor po ovom rješenju može trajati najduže mjesec dana od dana lišenja slobode, pri čemu je protiv istog dozvoljeno pravo žalbe.
Erić je po međunarodnoj potjernici, raspisanoj od NCB Interpol Podgorica, uhapšen 13. oktobra prošle godine na aerodromu u Stokholmu dok je pokušavao da se ukrca na let za Beograd.
Ministarstvo pravde Crne Gore je 19. oktobra 2023. godine od Ministarstva pravde Kraljevine Švedske zatražilo izručenje državljanina Republike Srbije Erića radi krivičnog gonjenja zbog krivičnih djela kriminalno udruživanje, teška krađa i sprečavanje dokazivanja.
Kako je ranije saopšteno, molba za izručenje je poslata i redovnim putem i preko NCB Interpola Podgorica.
U kopanju tunela ispod Višeg suda u Podgorici, učestvovali su, kako je saopštila crnogorska policija, Veljko Marković (32), Milan Marković (53), Dejan Jovanović (30) i Vladimir Erić (32), državljani Srbije. Osim Erića, ostali osumnjičeni još izmiču organima pravde.
Paralelno je uhapšena i grupa crnogorskih državljana, koji su okrivljeni za logistiku i pomaganje učiniocima nakon izvršenja krivičnog djela. Međutim, svi oni su oslobođeni odlukama crnogorskog Vrhovnog suda.
Nalogodavci, finansijeri, ali i motivi za kopanje tunela, još nijesu poznati. Popis nije završen ni četiri mjeseca nakon provale, a zasad se zna da su ukradeni pištolji, droga, mobilni telefoni...
Komentari