Sudski vještak Predrag Boljević uputio je apel izvjestiocu Evropskog parlamenta za Crnu Goru Toninu Piculi sa molbom da kao prijatelj naše države u izvještajima o napretku Crne Gore u EU integracijama ukaže na deset činjenica koje je on notirao u dopisu, a koje svjedoče o obimu, karakteru i modalitetu nepravilnosti i netransparentnosti prilikom pripreme i same realizacije popisa.
- Dozvolićete mi da ustvrdim da ovih deset izvoda nepobitno dokazuju postojanje loše namjere, radnji i činjenja koji će kao rezultat, za očekivati je, imati zloupotrebu rezultata popisa, zarad sprovođenja velikosrpske politike, na štetu interesa i postojanja same države Crne Gore, njenog naroda i jezika, što predstavnici prosrpskih partija u crnogorskom parlamentu i ne kriju – istakao je on u apelu Piculi.
Tražio je i da mu Picula omogući da pred Evropskim parlamentom iznese „uočene nedostatke tokom pripreme, realizacije i obrade podataka prikupljenih popisom, koji svojim obimom, karakterom, netransparentnošću i nedobronamjernošću, izazivaju opravdanu sumnju u rezultate popisa i nameću osnovanost sumnje u postojanje namjere da se ponovi 1918. godina“ i Crna Gora drugi put bude „izbrisana sa karte, a njen narod iz bibliografije i istorijskog sjećanja, ovog puta, pred očima i uz prećutnu saglasnost demokratske Evrope“.
Deset činjenica
- Pomognite da uspostavimo kontrolu nad završnim procesom obrade podataka prikupljenih tokom popisa i time preduprijedimo i pokušamo smanjiti i sanirati nesporne zloupotrebe koje imaju za cilj izmjenu slike o nacionalnoj, vjerskoj i jezičkoj strukturi crnogorske državotvorne populacije – istakao je Boljević, ukazujući da je ugroženo pravo crnogorske nacije da postoji i baštini svoj nacionalni, vjerski i jezički legitimitet koji je napadnut na način neprimjeran demokratskim društvima XXI vijeka.
Prva činjenica na koju Boljević upozorava u susret sprovođenja prošlogodišnjeg popisa u Crnoj Gori je „jak upliv propagande sa ciljem nametanja srpskog i brisanje crnogorskog nacionalnog identiteta posredstvom medija iz Srbije, koji se gledaju u Crnoj Gori, bilborda i popova crkve Srbije (SPC) kroz manastirske propovjedi“.
- Evidentirana je izuzetno jaka, više brutalna, prosrpska identitetska kampanja, koja nije prezala ni od najgnusnijih istorijskih falsifikata i podmetanja, finansirana i koordinirana iz neformalnih centara finansijske i medijske moći lociranih u susjednoj republici Srbiji i bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska – druga je činjenica na koju je Boljević ukazao u apelu Piculi.
Tu je naglasio i da su „u fazi pripreme uočeni nedostaci koji se nikako nijesu mogli podvesti pod slučajne ili nenamjerne greške ili pod izbjegavanje nepotrebnog administriranja, već pod vrlo smišljene nepreciznosti implementirane sa konkretnim ciljem onemogućavanja operativne kontrole samog toka procesa prikupljanja podataka i omogućavanje tekuće i naknadne manipulacije prilikom obrade prispjelih podataka“.
Treća činjenica na koju su vlasti upozoravane je i da je za potrebe popisa, na populaciji koja je prema očekivanjima brojala nešto iznad 600.000 stanovnika, odštampano 2.000.000 popisnih listova?
Dalje je Boljović, kao četvrtu činjenicu, istakao da „popisni listovi P.1, P.2 i P.3. nijesu imali 'serijske brojeve' niti bilo kakav drugi identifikacioni element u cilju zaštite od zloupotrebe“.
- Popisni listovi su dva mjeseca pred popis javno objavljeni u PDF formatu i svako ko je imao pristup kolor štampaču formata A3 mogao je sebi unaprijed ili po potrebi pribaviti popisni list – peta je činjenica na koju je upozorio.
U nastavku Boljević navodi da „popisni list P.1. nije sadržao pitanja, tako bitna u sagledavanju stvarne ekonomske moći i informatičke pismenosti građana, a koja su od interesa za planiranje ekonomske budućnosti i pravaca razvoja Crne Gore u XXI vijeku“.
Zloupotrebe
Objašnjava da nije bilo upita o broju stambenih jedinica u vlasništvu - tip i kvadratura, dopunskom radnom angažmanu, dopunskom obrazovanju, znanju stranih jezika, broju i vrsti prevoznih sredstava, posjedovanju i broju personalnih računara…
Sedma činjenica na koju je Boljević ukazao je da „struktura i način unosa podataka u popisne listove P.1, P.2 i P.3. nije prilagođen primjeni mašinskog čitanja prikupljenih podataka“.
- …već smo kao ubjedljivo posljednja zemlja Evrope u XXI vijeku predviđeli i odvojili finasijska sredstva, ne za kupovinu savremenih OCR (Optical Character Recognition) tehnologija i softvera, kako bi osavremenili, ubrzali i eliminisali grešku koju generiše ljudski faktor prilikom unosa, već plaćanje operatora za unos prikupljenih podataka – naglasio je on, uz podsjećanje da je Vlada odbila otklanjanje nedostataka, postigavši dogovor sa opozicijom.
Na prvom sastanku, članovi komisije koje je imenovala Vlada, podsjeća Boljević, navodeći to kao sedmu činjenicu, preglasavanjem predśednika komisije kojeg je imenovala opozicija, mijenjaju zadatak koji im je postavila Vlada shodno dogovoru postignutom sa opozicijom i odbijaju da urade specifikaciju softvera. Zbog toga je, kako navodi, predśednik Komisije podnio ostavku.
Deveta činjenica koju ističe Boljević je da je „kao odgovor na ostavku predśednika komisije“, Vlada stavila oznaku stepena tajnosti „interno“ na „sve zapisnike i dokumentaciju sa śednica Komisije“, čime je onemogućila „transparentnost i uvid stručne javnosti u rad komisije“.
- Za posljednja dva dana popisa, pred novogodišnje praznike, u pet crnogorskih opština Budvi, Kotoru, Tivtu, Danilovgradu i Podgorici u kojima vlast vrše prosrpske političke strukture, okupljene oko nekadašnjih članica Demokratskog fronta, popisuje se cca 40.000 lica. U svih ostalih 20 opština u Crnoj Gori u ta dva dana popisano je cca 16.000 lica, ili u navedenih pet opština popisivano je dnevno u prosjeku 10 put više lica, od prosjeka u preostalih 20 opština – deseta je činjenica koju je Boljević istakao u apelu Piculi, ukazujući da javnost, predvođena građanskim aktivistima i pojedinim organizacijama civilnog društva nikada nije dobila odgovor kako se ovako nešto moglo desiti.
On je iskazao bojazan u stvarni cilj popisa, a u svjetlu najava MONSTAT-a „da će se kao osnovica za procentualni iskaz nacionalne, vjerske i jezičke strukture stanovništva koristiti ukupan broj popisanih lica“
- U zemlji u kojoj je po zvanično objavljenim podacima popisano cca 630.000 stanovnika, državljana i stranaca, a u kojoj je u vrijeme popisa boravilo prema zvanično objavljenim podacima MUP-a, 95.000 stranaca sa dozvolom privremenog ili stalnog boravka, najviše državljana Srbije i bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska, koji su takođe popisani, baca drugačije svjetlo i nameće pitanje što je stvarni cilj popisa – naglasio je Boljević.
On upozorava Piculu da činjenice na koje je ukazao upozoravaju da je cilj popisa u našoj zemlji - izmjena nacionalne, vjerske i jezičke slike Crne Gore, a za potrebe velikosrpskog projekta „srpski svet“.
- Krajnji cilj i naum izvođača radova iz „srpskog sveta“ je - ukidanje postojanja crnogorskog naroda, čije pravo na postojanje se uporno negira, ukidanje i zabrana postojanja crnogorskog jezika; (trenutno akreditaciono tijelo, na čijem je čelu Goran Danilović, predśednik prosrpske stranke Ujedinjena Crna Gora pokušava ukinuti akreditaciju i finansije državnom Fakultetu za crnogorski jezik i književnost na Cetinju), ukidanje prava na postojanje Crnogorske autokefalne crkve; (kojoj su već ukinuli državnu pomoć), ukidanje Crne Gore kao imena i kao države, preimenovanje u Zetsku banovinu i priključenje matici Srbiji kao 27. izborne jedinice – kategoričan je Boljević.
Zaključio je i da se Piculi obraća „isključivo i jedino u cilju i najboljoj namjeri preduprjeđivanja mogućnosti da popis bude zloupotrijebljen na štetu Crne Gore, svih njenih građana, pa i onih, srpske nacionalnosti u čije ime je sve ovo rađeno i trenutno se radi“.
Izvor:Pobjeda
Komentari